W planowaniu przestrzennym bardzo ważną rolę odgrywa koncepcja zrównoważonego rozwoju. Praktyczną formą jej realizacji jest ocena oddziaływania na środowisko. W niniejszym artykule podjęto problem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, podejmowanej przy okazji sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Co do zasady, przy okazji sporządzania każdego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strategiczna ocena oddziaływania na środowisko powinna zostać przeprowadzona1, 2. Wynika to z dyrektyw unijnych3. Strategiczna ocena często bywa postrzegana w gminach jako pewna bariera biurokratyczna i utrudnienie proceduralne. Nie wolno jednak zapominać o tym, że głównym celem całej procedury jest zweryfikowanie skutków środowiskowych realizowanego dokumentu.

Co zawiera prognoza?

Przygotowywaną w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko prognozę oddziaływania na środowisko należy odróżnić od opracowania ekofizjograficznego. To ostatnie nie jest elementem strategicznej oceny ? podstawą dla jego przygotowania są przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska. Opracowanie to (przygotowywane na potrzeby zarówno planów miejscowych, jak i studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) musi być aktualne dla danego dokumentu w chwili jego sporządzania. Stanowi zbiór kluczowych informacji na temat środowiska. Występująca natomiast w rama...