Strzał w dziesiątkę
Po raz dziesiąty w urokliwym hotelu Żubrówka, umiejscowionym w sercu malowniczej Białowieży, odbyła się w dniach 26-28.02.2014 r. ?Regionalna Konferencja Wodociągowa. Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową?.
To już dwunasta edycja konferencji z tego cyklu, a dziesiąta w miejscu, które tak upodobali sobie jej uczestnicy. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a do Białowieży przybyło ponad 200 osób. W organizację tegorocznej edycji zaangażowało się wiele znaczących instytucji, stowarzyszeń i firm. Patronat organizacyjny sprawowały Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie oraz Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, a naukowy Politechnika Białostocka. Wśród patronów honorowych konferencji warto wymienić: Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie, Stowarzyszenie Wodociągi Kujaw i Pomorza, Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię w Grudziądzu, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku, Wodociąg Marecki, Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie, Wodociągi Białostockie, a także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Partnerami konferencji były firmy Fusion, AVK Armadan, Radpol, Per Aarsleff i KanRo. Nad sprawnym przebiegiem całości czuwał koordynator i dobry duch konferencji, dr inż. Marek Brzozowski z firmy AVK Armadan.
Co w programie?
Podczas lutowego spotkania w Białowieży zauważalny był podział na trzy grupy tematów i prezentacji. Uczestnicy mogli się zapoznać z referatami wygłoszonymi przez przedstawicieli świata nauki, z prezentacjami firm oraz wystąpieniami prelegentów z poszczególnych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Konferencję otworzyło przemówienie profesora dra hab. Lecha Dzienisa, rektora Politechniki Białostockiej, który przeanalizował zastosowanie utleniania anodowego w dezynfekcji wody. Tego dnia zebrani mieli również możliwość wysłuchania reprezentanta Politechniki Gdańskiej, który wygłosił referat o problemach jakości armatury w sieciach przesyłowych. O trendach w projektowaniu i budowie sieci kanalizacyjnych opowiedział Bartłomiej Sady, kierownik Działu Jakości firmy Radpol, a Piotr Ban z przedsiębiorstwa Fusion Polska pokazał szerokie spektrum zastosowań technologii PE w sieciach wod-kan.
Szczególnie ciekawy był drugi dzień konferencji, zdominowany przez referaty praktyków, ukazujące rozmaite doświadczenia przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Tomasz Brańko, kierownik oczyszczalni w MPWiK w Sokółce, omówił temat kompostowania osadów ściekowych przy udziale odpadów z przemysłu tytoniowego, a Barbara Chodak z PWIK w Legionowie przybliżyła kwestie związane z oczyszczaniem powietrza emitowanego przez suszarnie osadów pochodzących ze ścieków komunalnych. Tego dnia swój blok przygotowała również Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Jej przedstawiciele ? Dorota Jakuta, Tadeusz Rzepecki oraz Paweł Sikorski ? omówili zakres działań i planów Izby oraz odpowiadali na pytania zebranych, starając się rozwiać wszystkie wątpliwości.
Dla ciała i dla ducha
Tegoroczna konferencja miała swój leitmotive ? ?pochwal się swoim talentem?. Brać wodociągowa mogła się wykazać zgodnie z hasłem: śpiewać/pisać piosenki każdy może. Krótko mówiąc, organizatorzy zapewnili uczestnikom możliwość zaprezentowania własnych talentów. I tak np. podczas uroczystego bankietu, który odbył się pierwszego dnia, przedstawiciele kilku przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wcielili się w role artystów estradowych, umilając zebranym czas podczas biesiady.
Punktem kulminacyjnym bankietu było przyznanie przedstawicielom zakładów branżowych specjalnych nagród i wyróżnień. Nagrodę WODOSCARA 2013 odebrał prezes PGK Żyrardów Zdzisław Wilk. Tytuł menagera 2013 r. otrzymał Paweł Solis, prezes PWiK w Wołominie, a statuetki ŻUBRA TECHNOLOGII 2013 trafiły do PWiK w Ełku, ZGK w Konstancinie-Jeziornej i MPWiK w Lubinie. Oprócz tego każdy z wyróżnionych został obdarowany powiększoną i oprawioną fotografią, przedstawiającą zatrzymane w kadrze cuda natury. Zdjęcia wykonał ? obrazując tezę, że organizatorom udało się pokazać rozmaite talenty ludzi z branży wodociągowo-kanalizacyjnej ? Włodzimierz Puchalski.
Podczas konferencji tradycyjnie już zaproszono gości na wyprawę do Puszczy Białowieskiej. Tam, przy ognisku i w miłej atmosferze, konsumowano mięso z dzika. Drugi dzień konferencyjnych zmagań zakończył się wycieczką do białowieskiej cerkwi, gdzie zebranych oczarował koncert chóru cerkiewnego.
Z Białowieży wyjeżdżano jak zwykle niechętnie, ale obiecano spotkać się ponownie.
Anna Lembicz