Wiele konferencji i imprez branżowych dotyczy funkcjonowania przedsiębiorstw działających w dużych aglomeracjach miejskich oraz problemów z tym związanych. Często zapomina się o małych samorządach gminnych i trudach prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej na terenach niezurbanizowanych. Nie należy jednak umniejszać wagi tych zagadnień, ponieważ, wg danych GUS-u, aż 39% obywateli Polski to mieszkańcy wsi.

Problemy te już od 12 lat porusza firma Abrys, organizator cyklicznej konferencji pn. ?Gospodarka wodno-ściekowa na terenach niezurbanizowanych?. Jest to jedna z nielicznych konferencji w kraju podejmująca taką tematykę. Nie dziwi więc fakt dużego zainteresowania, które przejawia się w liczbie uczestników imprezy. Tegoroczna edycja spotkania, która odbyła się w Boszkowie (woj. wielkopolskie) w dniach 4-5 marca, zgromadziła blisko 100 uczestników.

Tematyka konferencji wiązała się z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, koncepcją rozwoju gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych, a także kwestiami technicznymi systemów gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich. Nie zabrakło również interesujących przykładów funkcjonowania gminnych systemów gospodarki wod-kan, które prezentowali uczestnicy.

Widmo kar unijnych

Aby spełnić założenia traktatu akcesyjnego w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, należy przeprowadzić kolejną, czwartą aktualizację KPOŚK. Jej założenia i cele oraz prognozy i dalsze działania planowane w ramach KPOŚK przedstawił słuchaczom Wojciech Nasiłowski z KZGW. Podkreślił, że przygotowywana od kilku lat IV aktualizacja KPOŚK jest konieczna, aby uniknąć unijnych kar. ? Gdyby nie weryfikacja, osiągnęlibyśmy w 2015 r. jedynie niecałe 90% redukcji zanieczyszczeń biodegradowalnych przy zakładanych 100% w traktacie akcesyjnym. Według naszej oceny, po sprawnym przeprowadzeniu weryfikacji obszaru granic aglomeracji oraz wykonaniu inwestycji planowanych przez samorządy jesteśmy w stanie osiągnąć blisko 99-procentową redukcję zanieczyszczeń biodegradowalnych ? skwitował W. Nasiłowski.

Rozwój wsi

Podczas konferencji poruszono również tematykę rozwoju i finansowania gospodarki wodno-ściekowej na terenach niezurbanizowanych. Anna Graczyk z poznańskiego Aquanetu podzieliła się doświadczeniami z realizacji inwestycji na obszarach niezurbanizowanych w aglomeracjach oraz przestrzegła przed błędami, jakie można popełnić w procesie planowania inwestycji na tych obszarach. Prelegentka podkreśliła, że przy podejmowaniu decyzji dotyczących budowy infrastruktury na terenach poza wymaganiami prawnymi (wskaźnik zagęszczenia mniej niż 120 Mk/km sieci) należy mieć świadomość kosztów (nakładów) inwestycyjnych podłączenia jednego odbiorcy oraz kosztów funkcjonowania wytworzonego majątku i ich przełożenia na taryfę. ? Ponadto bardzo istotne jest to, aby brać pod uwagę granicę wysokości rachunków za wodę i ścieki dla gospodarstwa domowego na poziomie 3% dochodu rozporządzalnego brutto ? dodała.

O wadze społecznie akceptowanej ceny za wodę i ścieki wspomniał również dr Tomasz Warężak (Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska, Zielona Góra). Omawiając ekonomikę infrastruktury ściekowej na terenach niezurbanizowanych, podkreślił, iż podejmowanie na nich inwestycji modernizacyjnych oraz rozwojowych terenach może skutkować podwyżką opłat za wodę i ścieki. Dlatego, planując inwestycję, nie należy zapominać o istniejącej barierze akceptowalności społecznej wzrostu cen za wodę i ścieki.

Podczas konferencji omówiono również kwestie eksploatacji systemów wod-kan na terenach niezurbanizowanych, przykłady wykorzystywanych technologii i specyfikę gospodarki osadowej terenów wiejskich.

Po dniu pełnym wykładów uczestnikom zapewniono chwilę wytchnienia. Podczas wieczornej kolacji zorganizowano turniej bowlingowy. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało!

Martyna Matuszczak