Subiektywnie o asortymencie drzew
Prezentując asortyment drzew, najłatwiej odwołać się do dobrego katalogu lub podręcznika dendrologii. Można jednak zaprezentować subiektywne spojrzenie na dobór asortymentu, ale przede wszystkim polecić odpowiednią metodę dokonywania takiej selekcji.
Każda realizacja terenów zieleni, niezależnie od skali inwestycji, składa się z trzech elementów: pierwszym jest inwestor, który zleca i finansuje projekt, drugi to projektant, który wykonuje projekt, a trzecim szkółkarz, który dostarcza materiał roślinny. Inwestor określa cel i zadania planowanych nasadzeń, np. obsadzanie ciągów komunikacyjnych, pasy osłonowe, ogródki dla dzieci, zieleń osiedlowa, zieleń przydomowa, zieleń śródmiejska, wreszcie parki i obiekty zabytkowe.
Coraz częściej istnieje potrzeba zagospodarowania zabetonowanej powierzchni w miastach, a przy dzisiejszych możliwościach technologicznych jest to z powodzeniem wdrażane. Zadaniem projektanta jest wykonanie projektu uwzględniającego wymogi inwestora. Pojawia się więc konieczność dokonania wyboru odpowiedniego asortymentu.
Najważniejsze przygotowanie
Dobry projektant zawsze najpierw określa parametry docelowe szukanego drzewa i jego walory zdobnicze oraz ustala warunki siedliskowe, w jakich będą rosły ? pod względem terenu (wilgotny, suchy, słoneczny, zacieniony), a także pod kątem rodzaju gleby. W warunkach miejskich ekstremalne bywają ograniczenia objętości gleby, sadzenia w różneg...