W zakresie odwadniania i suszenia osadów ściekowych coraz większą popularność w naszym kraju zyskują technologie suszenia osadów w szklarniach słonecznych lub specjalnych suszarkach wysokotemperaturowych. Systemy mechaniczne, stosujące piece do suszenia osadów, to m.in. suszarnie fluidalne, taśmowe i bębnowe, które w skomplikowanych układach instalacyjnych uzyskują wysokie i kształtujące się na stałym poziomie efekty wysuszenia.
Z punktu widzenia eksploatatora oczyszczalni ścieków istotne jest jednak nie tylko osiąganie właściwych rezultatów suszenia osadów przy optymalnych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych, ale również prostota i łatwość użytkowania zastosowanego rozwiązania technologicznego.
Niezależnie od kierunku przyjętych rozwiązań możliwa jest znaczna redukcja masy osadów przez obniżenie ich uwodnienia nawet do 10%, co minimalizuje koszty transportu i daje większe możliwości dalszego wykorzystania przetworzonych, właściwie wysuszonych osadów. Można je bowiem stosować jako nawóz, wkład do pieców (zwłaszcza w cementowniach) lub jako dodatek do mieszanek betonowych stosowanych w budownictwie (z wyłączeniem budowli przeznaczonych do stałego przebywania ludzi bądź zwierząt).
Konieczne odwodnienie
Krajowe warunki klimatyczne umożliwiają suszenie osadów w „szklarniach” z wykorzystan...