System GIS – podstawy integracji
Łączy w sobie operacje na bazach danych (takie jak przechowywanie, przeszukiwanie, analizy statystyczne) z wyświetlaniem i analizowaniem w postaci graficznej informacji geograficznych. Jest coraz bardziej cenionym narzędziem dla firm branży wodociągowo-kanalizacyjnej, zarówno jako źródło danych do modelowania hydraulicznego, jak i wsparcie w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Kolejnym elementem charakteryzującym GIS jest graficzny interfejs użytkownika (GUI – Graphic User Interface). Aktualnie posiada go większość programów GIS, ponieważ jest on powszechnie wykorzystywany w większości programów działających w oparciu o system Windows oraz programów CAD.
W porównaniu z innymi narzędziami GIS wydaje się najbardziej uniwersalnym narzędziem do przetwarzania informacji przestrzennych. Z definicji GIS wynika kilka cech charakterystycznych. Po pierwsze, GIS jest systemem informacyjnym. W większości aktualnych, komercyjnych wersji GIS do zarządzania informacjami służy system zarządzania bazami danych (DBMS). Istotna różnica pomiędzy GIS a innymi systemami informacyjnymi polega na tym, że GIS potrafi symulować świat rzeczy...