Systemy hybrydowe odnawialnych źródeł energii
Elektrownie oparte na jednym odnawialnym źródle energii są uzależnione od nieprzewidywalnych czynników klimatycznych, które powodują okresowość produkcji energii i jej znaczną zmienność.
Oznacza to, że uniemożliwiają one ciągłą produkcję energii elektrycznej. Niektóre z nich w ocenie społecznej powodują niekorzystne zmiany środowiskowe, co może być przyczyną braku ich akceptacji przez społeczeństwo, tak jak to jest np. w przypadku budowy farm wiatrowych i biogazowni rolniczych1. Warto jednak zaznaczyć, że zmiany, które zachodzą w środowisku w wyniku ich oddziaływania są znacznie mniejsze niż w przypadku źródeł konwencjonalnych.
Elektrownie hybrydowe
W związku z tym efektywnym rozwiązaniem mogą okazać się elektrownie hybrydowe. Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 października 2012 r., układem hybrydowym (HSV) jest jednostka wytwórcza wytwarzająca energię elektryczną albo energię elektryczną i ciepło, w której w procesie generowania energii elektrycznej lub ciepła wykorzystywane są nośniki energii wytwarzane oddzielnie w odnawialnych źródłach energii, z możliwością wykorzystania paliwa pomocniczego, i w źródłach energii innych niż odnawialne źródło energii, pracujące na wspólny kolektor oraz zużywanie wspólne w tej jednostce wytwórczej do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła2. Według rozporządzenia, paliwo wytwórcze to paliwo inne niż biomasa stosowane do uruchomienia ...