Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie materiałów z tworzyw sztucznych w szeregach zastosowań związanych z budową infrastruktury podziemnej sieci wodociągowych, kanalizacyjnych oraz indywidualnych, np. przemysłowych.

Prawidłowe użycie tworzyw sztucznych sprzyja uzyskiwaniu niezawodnych układów dystrybucji wody, jak również ogranicza wpływ zanieczyszczeń komunalnych i deszczowych na środowisko zewnętrzne. Tworzywa sztuczne zapewniają znacznie niższą awaryjność sieci w porównaniu z innymi grupami materiałów, takimi jak sztywne. W tekście opisano najbardziej typowe, sprawdzone i polecane obszary stosowania tworzyw sztucznych wraz z podstawowymi cechami wyrobów, adekwatnymi do prezentowanych aplikacji.

Nowoczesne systemy wodociągowe i kanalizacyjne wymagają rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników, inwestorów, a także firm wykonawczych, dysponujących nowoczesnymi technologiami układania rur. Tempo rozwoju i prowadzonych procesów budowlanych zmusza inżynierów i konstruktorów do szukania nowoczesnych, trwałych rozwiązań materiałowych oraz konstrukcyjnych w obszarach, w których materiały tradycyjne nie są popularne, a ich cechy użytkowe często nie odpowiadają oczekiwaniom. Systemy wodociągowe i kanalizacyjne, produkowane od kilkudziesięciu lat z termoplastycznych tworzyw sztucznych nieustannie są ulepszane, dzięki czemu znajdują zastosowanie tam, gdzie połączenie walorów użytkowych, ekonomicznych i łatwości montażu okazują si...