Wcześniej niż zwykle, bo już na początku miesiąca (7-9 maja) Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? zaprosiła na XXI Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Organizator zaskoczył w tym roku informacją o zaplanowanym terminie wystawy, gdyż od razu po powrocie z majówki trzeba było pakować się na wyjazd do Bydgoszczy. Ale najwierniejsi wystawcy nie zawiedli, pojawiło się również wiele, bo aż 60, nowych firm. Do Centrum Targowo-Wystawienniczego Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku ?Myślęcinek? przyjechało w tym roku 360 wystawców. W dwóch halach targowych i na terenach wokół nich, na łącznej powierzchni 13 000 m2, prezentowały się firmy zarówno polskie, jak i zagraniczne. Tegoroczne Targi zostały objęte patronatem ministra Stanisława Gawłowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, oraz ministra Piotra Stycznia, podsekretarza stanu w Ministerstwie Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej. 

W imieniu organizatora, Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, wystawców i przybyłych gości przywitała dyrektor Izby, Dorota Jakuta, mówiąc: ? Przez najbliższe trzy dni w Bydgoszczy producenci maszyn i urządzeń dla wodociągów oraz kanalizacji będą prezentowali swoje najlepsze produkty i promowali jak najlepszy wizerunek swoich firm. Z kolei ci, do których ta oferta jest skierowana, pewnie zechcą do nas przyjechać i zapoznać się z nią. W uroczystym otwarciu Targów udział wzięli m.in. senator Michał Wojtczak, Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, prof. Marek Gromiec, prof. Marian Kwietniewski, oraz prezes IGWP, dr Tadeusz Rzepecki. W inauguracji wziął również udział prezes KZGW, Witold Sumisławski, który wspominał: ? Z ogromną radością przyjąłem zaproszenie. Wiedziałem, że spotkam się z tymi, z którymi przez wiele, wiele lat współpracowaliśmy, współtworzyliśmy IGWP i wymyśliliśmy te targi. To dla mnie także możliwość porównania tego, jak dziś funkcjonują te targi, z tym, co było wówczas, kiedy tworzyliśmy wspólną politykę wodną. Targi są niezwykle ważną imprezą w obszarze gospodarki wodnej i dla firm wodociągowych. Wszystkim, którzy odpowiadają za jej organizację, chciałbym serdecznie pogratulować tak prężnego rozwoju. Mam nadzieję, że targi i równoległe konferencje przyniosą zamierzony efekt. Z kolei prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, powiedział: ? Kilka słów poświecę temu, jak bardzo wasza branża zmieniła nasze miasto. Przez ostatnie 10 lat byliśmy jednym wielkim poligonem inwestycyjnym. Olbrzymi program w zakresie gospodarki wodno-ściekowej odmienił miasto i spowodował, że Brda jest dzisiaj niemal tak czysta, iż już niedługo będziemy mogli się w niej kąpać. To zasługa prac wykonanych przez waszą branżę, która jest dzisiaj niesamowicie silna. Mam nadzieję, że środki w ramach nowej perspektywy unijnej  zostaną w dużej części przeznaczone na kontynuowanie tego dzieła. Dysponujemy świetną wodą, mamy znakomicie działającą kanalizację, ale zostały inne wyzwania, np. deszczówka.

Co oprócz stoisk?

Targi to interesy. Targi to stoiska, będące wizytówkami prezentujących się firm. Targi to wystawcy, zwiedzający, tłumy rozmówców, oblężone stoliki. To wszystko prawda. Ale targi tworzą również konferencje, które odbywają się w trakcie imprezy. W tym roku szczególną popularnością cieszyła się konferencja zorganizowana przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie?, zatytułowana ?Zarządzanie energią oraz efektywność energetyczna w przedsiębiorstwach wodociągowych?, która odbyła się drugiego dnia wystawy targowej. Zainteresowanych tą tematyką przywitali minister Stanisław Gawłowski oraz prezes IGWP, Tadeusz Rzepecki. Jednym z prelegentów był przedstawiciel Departamentu Ochrony Klimatu NFOŚiGW, Dominik Pióro, który mówił o finansowaniu gospodarki niskoemisyjnej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na temat odnawialnych źródeł energii w ramach współpracy platformy klastrowej referat wygłosił prezes krakowskiego MPWiK i równocześnie przedstawiciel Małopolskiego Klastra Wodnego, Ryszard Langer. Nie zabrakło również wystąpień dotyczących systemu zarządzania energią wg ISO 50001, a autorem jednego z nich był Paweł Napierkowski, prezes Zarządu ISO SYSTEM.

Organizacja na plus

Tegoroczna edycja targów wyróżniła się przede wszystkim pod względem organizacji, ponieważ jej poziom był doskonały. Nie istniał problem z wjazdem na tereny targowe, obsługa sprawnie kierowała zmotoryzowanych na miejsca parkingowe, nie tworzyły się więc większe zatory. Działała klimatyzacja. Wszechobecne były ekipy sprzątające, ochrona i grupy nadzorujące zabezpieczenia przeciwpożarowe. Wystawcom spodobał się pomysł z umiejscowieniem głównej sali konferencyjnej w sercu jednej z hal. Organizator Targów zrezygnował w tym roku z osobnej gali i biesiady na rzecz jednego uroczystego wieczoru, który połączył obie funkcje ? znalazło się tu miejsce zarówno na część uroczystą, galową, podczas której wręczono nagrody, jak i na program artystyczny, wyjątkowo w tym roku bogaty. Dla uczestników uroczystości przygotowano szereg niespodzianek, począwszy od występu kabaretu ?Kuzyni?, a na owacyjnie przyjętym pokazie laserów (przedstawienie ?Światło i dźwięk?) kończąc. W międzyczasie zebranym, oprócz suto zastawionych stołów, zaproponowano koncert bydgoskiego zespołu Żuki. Tańczono przy piosenkach The Beatles, Czesława Niemena i Krzysztofa Klenczona.

W tym roku w Bydgoszczy dopisała pogoda i dobry humor. Czegóż chcieć więcej? Do szczęścia brakuje jedynie nagrody.

Grand Prix

Tym razem do walki o wyróżnienie w ramach XXI Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji ?WOD-KAN 2013? stanęły 24 firmy, które zgłosiły 26 produktów. Komisji konkursowej przewodził prof. Marian Kwietniewski. Do drugiego etapu konkursu przeszło 10 firm z najciekawszymi zdaniem Komisji wyrobami. Ostatecznie nagroda Grand Prix trafiła do trzech przedsiębiorstw, którymi były: GRUNDFOS z Przeźmierowa, PRODEKO-EŁK oraz PROFILTER. Uznanie zyskały wyroby: pompy SE i SL z wirnikiem tubowym S-tube ? zaprezentowane przez GRUNDFOS, zaproponowany przez PRODEKO-EŁK dehydrator oraz karta mechaniczna zgłoszona przez PROFILTER.

Szczególnie spodobały się stoiska firm: Fansuld (Końskie), Eurodis (Zamość k. Bydgoszczy) i Wavin (Buk), które Komisja wyróżniła jako najciekawsze ekspozycje targowe.

Podczas galowego wieczoru przyznano również wyróżnienia z okazji jubileuszów firm, a trafiły one do naszego miesięcznika (10-lecie, fot. 5), Wydawnictwa Seidel-Przywecki (15-lecie), firm Hydro-Marco (20-lecie) i Inwap (25-lecie). Nagrodzonym gratulujemy! A kolejne targowe święto branży już za rok. Do zobaczenia!

Anna Lembicz