27. edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN za nami. Na imprezę organizowaną przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie? przybyło w tym roku ok. 350 wystawców i 10 tys. zwiedzających. Jak zwykle targi były miejscem prezentacji najnowszych rozwiązań technologicznych, ale także opiniotwórczych konferencji, spotkań i dyskusji.

Podczas trzech dni (21-23 maja) Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze opanowały najważniejsze marki na rynku, których wdrażane rozwiązania i ciągły postęp decydują o sile polskich firm wodociągowo-kanalizacyjnych.
Targi WOD-KAN od innych tego typu wydarzeń wyróżnia wieloletnia tradycja i oferta dedykowana konkretnemu odbiorcy, przede wszystkim przedsiębiorstwom i jednostkom samorządowym odpowiedzialnym za politykę wodno-ściekową na danym obszarze. Co roku dla ich przedstawicieli setki producentów prezentuje swoją ofertę w celu nie tylko nawiązania kontaktów handlowych, ale przede wszystkim pokazania praktykom z ogromnym doświadczeniem wszystkich nowinek technicznych, innowacyjnych technologii i nowości w naszym sektorze.
Polska krajem inwestycji wod-kan
Tegoroczna edycja targów miała miejsce w czasie, kiedy Polska świętuje swoje 15-letnie członkostwo w Unii Europejskiej.
? Branża wodociągowo-kanalizacyjna, jak chyba żadna inna sfera życia gospodarczego, znakomicie wykorzystała szansę jaką dało Polsce wstąpienie do UE. To dzięki zmienionemu prawu, dzięki wykorzystaniu środków unijnych nasza branża dokonała skoku cywilizacyjnego. Dzisiaj prawie 97% kraju posiada sieć wodociągową, a ponad 90% posiada kanalizację, w tym 40% to tereny wiejskie. I to jest obszar, w którym musimy wykazać jeszcze swoją aktywność ? podkreślała podczas otwarcia targów prezes Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie? Dorota Jakuta.
? Mamy też świadomość kolejnych wyzwań. W Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych na branżę czeka kolejnych 27 mld zł. Skąd branża może czerpać wiedzę, w jaki sposób najefektywniej wydatkować te środki? Tej wiedzy wodociągowcom i samorządowcom dostarczają m.in. Targi WOD-KAN. To tutaj pozyskujemy wiedzę o nowoczesnych urządzeniach, innowacyjnych technologiach czy rozwiązaniach informatycznych. Tu po prostu trzeba być ? podsumowała prezes.
Gości targowych powitał również dr Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP, który podkreślał, że branża skupiona wokół Izby (ponad 500 przedsiębiorstw) to ogromny potencjał intelektualny oraz techniczny i niezwykli ludzie. Ludzie, którzy realizują wielkie inwestycje. ? Dziś branża jest w trudnej sytuacji, dlatego że zmiany prawne i organizacyjne wprowadzają wiele niepewności. Jednak sektor wod-kan trzyma się bardzo dobrze, innymi słowy przetrwaliśmy ten okres. Walczymy o jak najlepsze prawo. Walczymy o to, by było jak najstabilniejsze, jak najkorzystniejsze, również dla naszych odbiorców. ? podkreślał T. Rzepecki.
Kilka słów o finansach
W ostatnim czasie szczególnego wymiaru nabrała kwestia finansowania inwestycji z sektora wod-kan. Dla podtrzymania wysokiego tempa realizacji zobowiązań, wynikających z unijnych dyrektyw oraz sprostania bieżącym potrzebom wymagań środowiskowych, niezbędne jest dalsze zapewnienie finansowania projektów w branży w oparciu o system dotacji i preferencyjnych pożyczek. Potrzebę dyskusji w tym temacie dostrzegła Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?, organizując drugiego dnia targów otwartą konferencję pn. ?Wyzwania inwestycyjne WOD-KAN. Źródła finansowania?. Jak podkreślają pomysłodawcy, spotkanie przygotowano z myślą o uczestniczących w wystawie przedstawicielach firm wodociągowo-kanalizacyjnych.
Ponadto przez cały czas trwania wystawy targowej zwiedzający i goście mogli korzystać z bezpłatnych konsultacji ekonomicznych i prawnych na stoisku IGWP. Obecni tam eksperci byli do stałej dyspozycji, odpowiadając na wszelkie pytania dotyczące codziennego funkcjonowania przedsiębiorstw wod-kan.
Technologiczne nowinki na stoiskach
Wystawcy jak zwykle przygotowali dla uczestników moc atrakcji: pokazów na żywo, prezentacji i konkursów. Podobnie jak w ubiegłym roku, prezentacje firm wyszły poza obręb stoisk targowych do tzw. Strefy Nowych Technologii. Odbywały się tam konferencje prezentujące najnowsze rozwiązania techniczne, przygotowane przez wystawców, którzy zgłosili swoje produkty do nagrody GRAND PRIX.
W tym roku zaszczytne tytuły zwycięzcom nagród GRAND PRIX oraz konkursu na najlepsze stoisko wręczono już pierwszego dnia imprezy.
Nagrody GRAND PRIX otrzymały trzy produkty: kolanowy zawór zwrotny Szuster System firmy EkoWodrol, ZSI UNISOFT ? zintegrowany system informatyczny z modułem informacji przestrzennej oferowany przez Unisoft oraz krata katenarna znajdująca się w ofercie Prodeko Ełk.
Decyzją kapituły konkursowej, nagrodą za najciekawsze stoisko wyróżniono trzech wystawców: Huot, Jacobi Carbons oraz Uniwersal.
Targi otwarte na nowości
Podczas tegorocznej wystawy nie zabrakło stałych, cieszących się dużym zainteresowaniem imprez towarzyszących. Jednak, jak podkreśla IGWP, w odpowiedzi na potrzeby branży pojawiły się też nowości.
Po raz pierwszy swoje stoisko konsultacyjne wystawił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, gdzie było można zapoznać się z działalnością jednostki po reformie, uzyskać informacje na temat praktycznych stron prowadzonego monitoringu czy nowych zasad realizowania zadań kontrolnych. Przedstawiciele Inspekcji wyjaśniali, jak kontrole przebiegają, do czego jest uprawniony i zobowiązany podmiot kontrolowany oraz na co zwracają szczególną uwagę.
Targi otwierają się także na młode pokolenie inżynierów, którzy w przyszłości zasilą szeregi branży. Specjalnie dla nich IGWP wspólnie z Polskim Komitetem IWA (Young Water Professionals) oraz największymi polskimi uczelniami technicznymi po raz pierwszy przygotowała Strefę Edukacji. Podczas wydarzenia, mającego miejsce trzeciego dnia targów odbyła się m.in. giełda pracy.
Zmiany zaszły również w wieczornym planie targów. Uroczystą galę targową zastąpiła w tym roku biesiada w stylu lat 70. Drugiego targowego wieczoru odbyła się natomiast klubowa impreza, na którą IGWP zaprosiło do najpopularniejszego bydgoskiego lokalu SODA.
Martyna Matuszczak