I znowu Bydgoszcz „ożyje” targami. Nastał maj, a więc branża budzi się na hasło: WOD-KAN. Jak co roku nad Brdą wystawcy będą mieli możliwość zaprezentowania nowych produktów, a praktycy znalezienia najlepszych rozwiązań dla swoich firm.

Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN obchodzą swój jubileusz. To już XV edycja tej wystawienniczej imprezy. Honorowy patronat nad targami objęli minister rozwoju regionalnego, Grażyna Gęsicka, oraz minister środowiska, Jan Szyszko. W Bydgoszczy będzie można zwiedzić stoiska blisko czterystu firm. Targi są doskonałą okazją do przedstawienia nowych rozwiązań. W tym roku również ich nie zabraknie. Bez wyodrębnionej „wyspy nowości” nie jest łatwo je znaleźć. Może więc nasz redakcyjny przegląd będzie ułatwieniem dla zwiedzających.

Co nowego?
W dobie ogólnej komputeryzacji również w branży wod-kan widoczne jest „ożywienie”. Do nowych rozwiązań należy Mobile Platform firmy DomData – oprogramowanie dla inkasentów, przeznaczone do komputerów przenośnych. Zapewnia ono pełną integrację z systemem ERP w zakresie dostępu do danych z terenu przy wykorzystaniu technologii bezprzewodowych do komunikacji z systemem centralnym oraz urządzeniami peryferyjnymi. Firma proponuje także nowe rozwiązanie zdalnych odczytów radiowych oraz tzw. pogotowie wodociągowe – moduł do rejestracji oraz kontroli zleceń i zgłoszeń. Z kolei Kordab udoskonalił informatyczny system GEOSECMA do kompleksowego zarządzania infrastrukturą techniczną m.in. do zarządzania siecią wod-kan. Pojawienie się systemu operacyjnego MS Vista spowodowało, że nowa wersja jest dostosowana zarówno pod względem wewnętrznej struktury, jak i interfejsu użytkownika.
Na uwagę zasługują także rozwiązania dotyczące problematycznych wód opadowych. Wavin stworzył nową generację skrzynek Q-Bic. System skrzynek służy do przechwytywania i rozsączania wody deszczowej. Dzięki kanałom o średnicy powyżej 500 mm, w skrzynce nawet duże zbiorniki stają się dostępne dla kamer inspekcyjnych i urządzeń oczyszczających. Zapobiegając problemowi przeciążenia sieci kanalizacji deszczowej i obniżenia poziomu wód gruntowych, Hauraton stworzył rozwiązanie pozwalające gromadzić wody deszczowe w miejscu ich powstania. System RECYFIX DRAINFIX-TWIN składa się z kanałów wykonanych z PP, posiada perforowane ściany, poprzez które woda przesącza się do gruntu. W jego skład wchodzą również elementy kanałów bez perforacji, dzięki czemu możliwe jest tworzenie zbiorników na wodę deszczową, którą można wykorzystywać, np. do podlewania ogrodów. Pracę z różnymi rodzajami mediów: od ciepłej i zimnej wody, poprzez sprzężone powietrze, gazy naturalne, olej opałowy, a także różne media przemysłowe zapewniają nowe regulatory ciśnienia Danfoss SOCLA. Ich podstawową cechą jest brak elementów z tworzyw sztucznych wewnątrz zaworu, co mogło narazić użytkownika na skrócenie okresu żywotności urządzenia. Regulatory nie są wrażliwe na zanieczyszczenia mechaniczne oraz osadzający kamień.
Delta Service zaprezentuje na targach nowy miernik gazów. Urządzenie pozwala na jednoczesny pomiar pięciu gazów. Miernik wykorzystuje różne techniki pomiarowe: elektrochemiczne, katalityczne, fotojonizacyjne PID oraz podczerwieni. Kolorowy graficzny wyświetlacz LED pozwala na śledzenie rejestru danych bezpośrednio na ekranie. Nowym urządzeniem w dziedzinie detekcji gazów jest detektor wielogazowy GasAlertMicroClip, prezentowany przez Eurodis. Daje on możliwość pomiaru jednocześnie czterech gazów (CH4, O2, H2S, CO), a obsługiwany jest za pomocą jednego przycisku. Nad neutralizacją uciążliwych gazów skupia się także „myśl technologiczna” firmy bioArcus. Efekt prac stanowi nowy filtr usuwający odory DKFIL, rekomendowany tam, gdzie instalacja filtra biologicznego jest niemożliwa. Składa się on z kilku warstw aktywnych chemicznie substancji, pozwalających na zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń i odorów poprzez ich neutralizację i utlenianie. Instalacja standardowa opiera się na filtrach modułowych dla przepływów od 100 do 5 000 m3/h. Z kolei nowy, samoczyszczący, bezciśnieniowy filtr piaskowy udostępni zwiedzającym firma Dynamik Filtr. Urządzenie to zapewnia wysokie standardy w uzdatnianiu wód pitnych oraz wysokie wskaźniki przy doczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Unikalną cechą urządzenia jest zastosowanie pompy mamutowej i płuczki piasku, co umożliwia jednoczesne prowadzenie procesu filtracji i płukania złoża. System filtracyjny oparty na działaniu membrany kapilarnej zaprezentuje podczas WOD-KAN, firma GSP Group. Zapewnia on filtrację mechaniczną, usuwa rdzę i piasek, a także poprawia walory smakowe i zapachowe wody. Ponadto umożliwia redukcję chloru oraz szkodliwych dla zdrowia substancji organicznych. Membrana kapilarna ma właściwości usuwania z wody bakterii i niektórych wirusów powyżej 0,02 mikrona. W oparciu o membrany firma Roediger wprowadziła zawory podciśnieniowe ROEVAC dla kanalizacji zewnętrznej, produkowane o średnicach 2”, 2,5” oraz 3”. Wielkość zaworu dobierana jest w zależności od uwarunkowań wynikających głównie z ilości transportowanych ścieków. Charakteryzują się one zawsze pełnym otwarciem przekroju. Nowe zawory stanowią także część oferty firmy EkoWodrol. Zawory COMBI to scalona konstrukcja typu „3 w 1”, zastępująca trzy elementy rurociągu tłocznego (zawór zwrotny, kolano oraz zasuwę nożową). Powstały zespół zwrotno-odcinający umożliwia oszczędność miejsca oraz spełnienie wymogów BHP w przepompowni ścieków. EkoWodrol proponuje zawory o swobodnym przelocie – napływowe i odpływowe stosowane w nowoczesnych tłoczniach ścieków.
Grundfos przedstawi nowy system sterowników modułowych, zaprojektowany do instalacji odprowadzania ścieków, umożliwiający sterowanie i monitorowanie pracy pomp ściekowych. Ideą nowej koncepcji jest budowa systemu z elementów oraz programów, które mogą być dowolnie konfigurowane. Nową przepompownię do kompletnego odwadniania budynków (zabudowa w betonie wodoszczelnym) oferuje Kessel. Urządzenie Aqualift F Unterflur gwarantuje odprowadzanie ścieków z całego budynku. Przepompownia znika w płycie podłogowej, dzięki czemu uzyskuje się w piwnicy dodatkową powierzchnię mieszkalną. Jednocześnie urządzenie spełnia wszystkie funkcje wpustu podłogowego, ponieważ kratka wpustu, którą można pokryć płytkami, jest zintegrowana z pokrywą. Kessel zaprezentuje także nową generację wpustów podłogowych i stropowych Ecoguss. Jest to korzystna kosztowo alternatywa dla zwykłych wpustów z żeliwa. Nowy materiał łączy w sobie cechy żeliwa i tworzywa sztucznego.
Zalety tworzywa sztucznego wykorzystuje również firma Gamrat. Najnowszy produkt stanowią rury z poli(chlorku)winylu, z naniesioną elektroprzewodzącą warstwą powierzchniową. Są to wyroby trudnopalne. Parametry techniczne rur i kształtek predysponują je do stosowania w odwodnieniu oddziałowym, międzypoziomowym, rurociągach szybowych w tym przeciwpożarowych.
Konstrukcja przydomowych oczyszczalni charakteryzuje się coraz nowszymi rozwiązaniami. Jedno z nich na targach zaprezentuje Salher. Przydomowa oczyszczalnia ścieków CVC-OXI-DEP-TC pracuje na zasadzie osadu czynnego ze zintegrowanym osadnikiem wtórnym i mamutową pompą do recyrkulacji osadu nadmiernego. Dzięki zastosowaniu sprężarki i sieci dyfuzorów drobno pęcherzykowych z EPDM uzyskuje się efektywne napowietrzanie ścieków i wysoką skuteczność oczyszczania. Oczyszczalnia poprzedzona osadnikiem gnilnym może zredukować BZT5 i zawiesinę o 96% i przeznaczona jest dla skupisk od 3 do 10 stałych mieszkańców. Największa oczyszczalnia tego typoszeregu obsługuje obiekty do 50 stałych mieszkańców.
Z kolei blokowanie skratek w orurowaniu umożliwia rozwiązanie firmy Meva-Pol. Polega ono na zastosowaniu zespołu płukania, odwadniania i rozdrabniania skratek. Nowością targową jest także suszarka łopatkowa, którą proponuje Tech-Pomp. Specjalna konstrukcja umożliwia wymianę ciepła przez całą powierzchnię łopatki. Technologia zapewnia cykl pracy, podczas którego osad przesuwany jest pod wpływem grawitacji.

Bez opóźnień
W tym roku nieco uboższa będzie oprawa seminaryjna targów. Zamiast wykładów skupiających się na nowych technologiach odbędzie się międzynarodowa konferencja pt.: „Zdążyć na czas – finansowanie inwestycji wod-kan” pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Będą na niej gościć przedstawiciele Niemiec i Grecji, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Organizatorzy oczekują, że konferencja wywoła dyskusję na temat rzeczywistych problemów, barier i trudności mających wpływ na opóźnienia w realizacji inwestycji. Jednocześnie forum ma być okazją do bezpośredniego zapoznania przedstawicieli rządu i instytucji rządowych z koniecznymi usprawnieniami organizacyjnymi, prawnymi i finansowymi, niezbędnymi do przyśpieszenia procesów inwestycyjnych.
Targi WOD-KAN to nie tylko plejada branżowych rozwiązań. Jubileusz będzie również okazją do „strawy dla ducha”. Przy muzycznej oprawie, tradycyjnie w filharmonii bydgoskiej, mającej najlepszą akustykę w Polsce, zostaną wręczone laury dla najlepszych wystawców.

Ewa Gosiewska