Teorie zarządzania powstały przede wszystkim na potrzeby prywatnych przedsiębiorców. Ściślej mówiąc, zostały one stworzone i nadal są rozwijane przez przedsiębiorców, którzy w świecie biznesu odnieśli sukces. Ich niezliczone odmiany ugruntowały się na tyle, że coraz częściej zaczynają mieć zastosowanie w sektorze publicznym. Jednak w wielu przypadkach w tym sektorze się nie sprawdziły.
To, że się nie sprawdzają, wynika z faktu dosyć istotnych różnic misji i celów funkcjonowania przedsiębiorstw prywatnych w stosunku do misji i celów działalności instytucji publicznych. Fundamentalna prawda obowiązująca w sektorze prywatnym, mówiąca o tym, że klient pójdzie do konkurencji, w przypadku niezadowolenia w sektorze publicznym nie ma sensu. Sprawne zarządzanie w tym ostatnim powoduje zadowolenie ogółu obywateli i w związku z tym łatwiejsze osiąganie celów politycznych przez zarządzających. Zarządzanie to dotyczy wszelkich sfer zarezerwowanych dla władzy publicznej. Zaliczają się do nich niewątpliwie sprawy związane z bezpieczeństwem. Polityka bezpieczeństwa, zgodnie z jego definicją, ściśle związana jest z zarządzaniem ryzykiem.
O ile zarządzanie odnosi się w ogóle do zarządzania w sektorze publicznym na każdym poziomie, o tyle zarządzanie ryzykiem dotyczy tego obszaru zarządzania, kt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?