W Opolu Lubelskim planuje się budowę placu zabaw na podmokłym ternie, dotychczas błędnie zagospodarowanym. Projektanci w swej koncepcji uwzględnili czynniki biologiczne i społeczne, skupiając się na podniesieniu wartości estetycznej tej przestrzeni.
Na obszarach zurbanizowanych często możemy spotkać się z terenami zdegradowanymi, wymagającymi natychmiastowej rewitalizacji. Cel projektantów to wprowadzenie nowych funkcji użytkowych. Błędne jest dążenie do pozyskiwania nowych terenów oddalonych od miejsca zamieszania i egzystowania ludności miasta, podczas gdy nawet w dzielnicach o obniżonej jakości życia wprowadzenie nowego programu użytkowego może odmienić charakter i wizerunek miejsca.
Przykładem takiego zdegradowanego miejsca to teren w Opolu Lubelskim, który usytuowany jest na podmokłych łąkach rzeki Jankówki (rys. 1). Zdecydowano, że powstanie tutaj plac zabaw i skate-park.
Osuszanie terenu
Na przełomie lat 70. i 80. przeprowadzono osuszanie terenu (biologiczną meliorację) poprzez masowe nasadzenia topoli białej. Postępowanie to powinno być uznawane za rozwiązanie tymczasowe (pionierskie). Następnym etapem winna być wymiana topól na roślinność następczą, długowieczną, która przejmie zmagazynowaną wodę. Topola biała swoją faktyczną funkcję – pompy ssącej – spełnia przez okres pierwszych dwudziestu lat, natomiast już u trzydziestoletnich...