Scharnhauser Park to dowód na to, że nie wszystkie place zabaw muszą wyglądać identycznie, że do ciekawego spędzenia czasu nie potrzeba huśtawek i zjeżdżalni z katalogu, że każde miejsce ma swoją historię i warto ją podkreślić, projektując również obszar spotkań dzieci.

Miasto Ostfildern w Niemczech w 2002 r. w ramach dorocznego festiwalu ogrodów Landesgartenschau (LGS), organizowanego przez poszczególne landy, stworzyło pięć placów zabaw. Od początku zakładano, że po zakończeniu LGS pozostaną one do użytku mieszkańców. Place zostały rozmieszczone na obrzeżach osiedla Scharnhauser Park, na granicy pomiędzy terenami zabudowanymi a otwartym krajobrazem. Każdy z obiektów ma inny charakter, daje też inne możliwości zabawy. Jeden z nich nazwany został „Placem zabaw wszystkich pokoleń” i ma zapewnić czynny wypoczynek, zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.
 
Park „trendy” sportów
Drugi plac zabaw oddany został w ręce młodzieży, którą zaproszono do dyskusji już na etapie projektowania. Wspólnie z architektami i władzami miasta stworzono pomysł parku, w którym młodzież będzie mogła pojeździć na rolkach lub deskorolce, zagrać w siatkówkę plażową czy streetball bądź też powspinać się. Park został usytuowany w pewnym oddaleniu od osiedla, na niewielkim pagórku. Skate-park umieszczono w zagł...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?