Zbiorniki i cieki wodne nie tylko poprawiają mikroklimat panujący w miastach, ale też są niezwykle atrakcyjne jako elementy dekoracyjne. Wartość estetyczną takiego miejsca niezaprzeczalnie podnoszą rośliny ozdobne – odpowiednio dobrane i bujnie rosnące.

Stawy, oczka wodne i strumienie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i do tradycyjnych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Zwiększają atrakcyjność miejsc, w których zostają zlokalizowane, nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że lustro wody łagodzi lokalny mikroklimat. Parująca woda zwiększa wilgotność powietrza i nawet jeśli akwen jest szczelny, wpływa na wilgotność otaczającej go gleby, opada na nią skraplająca się para wodna. Ponadto wokół zbiorników mniejsze są dobowe wahania temperatury, co jest szczególnie odczuwalne w przestrzeni miejskiej. Nic dziwnego, że w miejscach, gdzie znajdują się zbiorniki lub cieki wodne, frekwencja wypoczywających zawsze jest znaczna.
 
Jaki zbiornik, taka kompozycja
Wybierając rośliny do obsadzenia rezerwuaru lub cieku wodnego stanowiącego element przestrzeni miejskiej, przede wszystkim musimy się zastanowić, z jakim typem zbiornika czy cieku mamy do czynienia oraz jaką rolę w kompozycji mają odgrywać rośliny.
Rozróżniamy dwa rodzaje zbiorników i cieków wodnych. Pierwsze mają szczelną nieckę lub koryto z obrzeżem wyraźn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?