Największymi wrogami drzew w miastach są: zbyt mała pojemność i ubicie gleby, zasolenie, zanieczyszczone i suche powietrze oraz wandalizm. W obliczu tych zjawisk zachodzi potrzeba stosowania specjalnych technologii upraw. Na rynku dostępnych jest ich kilka, ale którą wybrać?

Zanim przejdziemy do porównania omówionych w poprzednich artykułach technologii uprawy drzew w mieście, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną, polegającą na zastosowaniu elementów antykompresyjnych. Doskonalone są one od początku lat 90., a obecnie produkowane i polecane przez wiele ogrodniczych firm. Wypełnione dobrej jakości glebą lub substratem elementy antykompresyjne układa się pod chodnikami i jezdniami. Tworzą one sztywną, ażurową konstrukcję (siatkę), która zapobiega zagęszczaniu gleby, umożliwiając rozwój korzeni drzew (rys. 1a i 1b).
Wśród kilku spotykanych na rynku rozwiązań tego typu najwięcej zastosowań i szanse na szersze rozpowszechnienie mają dwa systemy. Są to: propozycja firm Deep Root Partners ze Stanów Zjednoczonych oraz GreenLeaf Horticulture z północnej Anglii.
 
Technologia Silva Cell Deep Root
Moduły antykompresyjne Silva Cell umożliwiają układanie chodników i innych twardych nawierzchni o nośności do 130 kN/oś (w nomenklaturze drogowej jest to ruch jezdny ciężki) przy zachowaniu maksymalnej przestrzeni dla pieszych, parkin...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?