Tereny do skatebordingu
Kształt współczesnych skateparków jest efektem aktywności trzech podstawowych grup użytkowników – deskorolkarzy, rolkarzy i rowerzystów. Zaliczają się do nich zarówno prawdziwi wyczynowcy, jak i spora liczba ludzi uprawiających te sporty w celach czysto rekreacyjnych.
Skateboarding to sport polegający na wykonywaniu ewolucji, zwanych trikami, początkowo na deskorolce, a obecnie również na rolkach i rowerach BMX. Osobę uprawiającą ten sport nazywamy skaterem lub skateboarderem, a specjalne obiekty przeznaczone do jego uprawiania – skateparkami. Istnieją też odmiany terenów mniej wyczynowych – skateplaze.
Historia skateboardingu zaczęła się w Kalifornii, w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Jak można wywnioskować z nazwy, początek związany był z deską surfingową. Trudno ustalić dokładną datę, ale ok. 1958 r. kilku surferów zniecierpliwionych brakiem fal zdemontowało kółka wrotek i przykręciło je do swoich desek, by pozjeżdżać z pagórków. Takie prymitywne deski, z metalowymi kółkami i bez łożysk umożliwiały zjazd tylko po linii prostej, bez możliwości wykonywania skrętów i zwrotów. Pomimo tego w 1959 r. rozpoczęto produkcję desek skateboardowych, początkowo w kilku edycjach, a od 1960 r. – seryjnie. Niewątpliwie na rozprzestrzenienie się skatebo...