W dniach 19-22 października 2009 r. odbyła się w Szczecinie kolejna szósta edycja międzynarodowej konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji”.

Jak sama nazwa wskazuje konferencje te już od pierwszej swojej edycji towarzyszą dyskusjom nad potrzebami, uwarunkowaniami i planami budowy w Polsce obiektów, które w ustawie o odpadach, ale także w języku technicznym nazywane są spalarniami odpadów. Cykl podobnych do tej konferencji towarzyszy niemal od samego początku żmudnemu procesowi powstawania w Polsce projektów budowy spalarni odpadów, od momentu wykazywania niepodważalnych argumentów za ich budową, z uszanowaniem za każdym razem racji ich przeciwników (w tytułach pierwszych edycji konferencji pojawiało się uzupełnienie „za i przeciw”), po obecne plany i projekty znajdujące się w różnym stadium rozwoju. Sześć odbytych edycji, których gospodarzami były m.in. miasta Kraków, Poznań, Warszawa,  Szczecin na trwale już wpisało się w kalendarz jesiennych konferencji organizowanych przez spółkę Abrys.
Podobnie było i tym razem w pięknym mieście Szczecinie, gdzie z dużym i godnym uznania zaangażowaniem władz Miasta przebiegała wspomniana szósta edycja tej konferencji. Towarzyszyło jej rekordowo duże zainteresowanie – w spotkaniu uczestniczyło blisko 250 osób oraz znakomite zagraniczne i krajowe autorytety w dziedzinie problematyki termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Referaty w języku angielskim i niemieckim były symultanicznie tłumaczone na język polski. Podobnie jak w poprzedniej edycji w ramach konferencji odbyło się zwiedzanie obiektów technicznych. Blisko 150 uczestników miało okazję zapoznać się z trzema spalarniami położonymi w Kopenhadze lub jej okolicy (w tym miejscu należy podkreślić życzliwą pomoc ze strony Ambasady Królestwa Danii, która włączyła się aktywnie w trudną logistycznie organizację wyjazdu).
 
Praktyczne wskazówki
Liczna grupa zagranicznych ekspertów z rozwiniętych krajów UE m.in. Niemiec, Szwecji czy Danii kolejny raz potwierdziła, że obiekty zwane spalarniami mają uzasadnione miejsce we współczesnych systemach zagospodarowania odpadów komunalnych i w żadnym przypadku nie stanowią zagrożenia dla recyklingu i odzysku odpadów. Instalacje typu MBT mogą być jedynie ich uzupełnieniem a nie alternatywą, są powszechnie w tych krajach akceptowane, nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska. Ponadto są źródłem energii elektrycznej i ciepła dla producentów odpadów kierowanych do spalarni. Udowodniono to w wielu aspektach m.in. najnowszego prawa wspólnotowego, ale także od strony technologicznej, finansowej i akceptacji społecznej. Podczas obrad przedstawiono również wiele praktycznych wskazówek, które miały duże znaczenie dla beneficjentów realizowanych obecnie projektów oraz kampanii społecznych związanych z ich akceptacją.
Wniosków wypowiedzianych autorytatywnie przez przedstawicieli różnych środowisk z wielką uwagą wysłuchali uczestnicy konferencji, w tym przedstawiciele beneficjentów projektów budowy spalarni odpadów oraz jej przeciwnicy. Do wygłoszenia referatów zaproszono krajowych i zagranicznych specjalistów – przedstawicieli świata nauki, reprezentantów ministerstwa środowiska na szczeblu centralnym bądź landu, jednostek samorządu terytorialnego oraz specjalistycznych firm. Dzięki temu wszyscy mieli doskonałą okazję, aby jeszcze raz zweryfikować swoje poglądy, potwierdzić ich słuszność bądź rozwiać wątpliwości.
 
Analiza projektów  
Ponadto polscy eksperci z dziedziny zarządzania gospodarką odpadami poddali wnikliwej ocenie aktualny stan zagospodarowania odpadów komunalnych. Wnioski z analizy zostały przeniesione na polskie realia i specyficzny grunt tej gospodarki. Celność oraz otwartość wystąpień wzbudziła duże uznanie wśród zagranicznych ekspertów.
Referaty wygłoszone przez krajowych i zagranicznych ekspertów w tym przedstawiciela krajowej instytucji nadrzędnej dla projektów z listy indykatywnej, ale przede wszystkim przez liczną grupę niemal wszystkich polskich beneficjentów projektów spalarniowych zawierały wnikliwą analizę najistotniejszych uwarunkowań i oceny zaawansowania poszczególnych projektów. Uwidoczniła się wyraźna grupa wiodących projektów z niezaprzeczalnym liderem oraz grupa projektów, których realizacja z różnych przyczyn jeszcze się nie rozpoczęła lub które są znacznie opóźnione wobec ostatecznego terminu, czyli końca czerwca 2010 r. – termin opracowania kompletnej dokumentacji w celu złożenia wniosku o dofinansowanie danego projektu z Funduszu Spójności.
Z przedstawionymi powyżej spostrzeżeniami oraz zagranicznymi i krajowymi prezentacjami wygłoszonymi podczas konferencji można zapoznać się na stronie www.abrys.pl.
Za przygotowanie w Szczecinie konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji” należy wyrazić uznanie i podziękowanie dla wszystkich uczestników, autorów referatów, władz Miasta Szczecina za współudział w organizacji konferencji, Ambasadzie Królestwa Dani za współorganizację wizyty w spalarniach duńskich, sponsorom konferencji oraz organizatorowi spotkania – firmie Abrys.
 
 
dr inż. Tadeusz Pająk,
Katedra Energetyki i Ochrony Środowiska,
Akademia GórniczoHutnicza, Kraków