?Uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć budowę ZTPOK? ? tak brzmiało hasło przewodnie jubileuszowej, 10. edycji Konferencji ?Termiczne przekształcanie odpadów ? od planów do realizacji?, zorganizowanej przez Abrys w ostatniej dekadzie października br. w Chorzowie.

Cykl konferencji ?Termiczne przekształcanie odpadów? już od 10 lat jest doskonałym zwierciadłem tego, co w tym zakresie działo się u nas w kraju ? od pierwszych, jeszcze mglistych przymiarek do budowy spalarni, wpisywanych do kolejnych wersji Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, przez listę 12 inwestycji z pierwszej odsłony Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, po relacje z kolejnych etapów budowy instalacji.

Dla każdego coś dobrego

Udział blisko 200 osób podczas tego wydarzenia świadczy o niezaprzeczalnej aktualności tematu termicznego przekształcania odpadów. Chorzowską Konferencję wypełniło ponad 40 referatów krajowych i zagranicznych specjalistów z różnych branż na tematy związane m.in. z prawem ochrony środowiska, finansami i nową perspektywą unijną na lata 2014-2020, z technikami i technologiami procesów spalania i oczyszczania spalin oraz z problemami dotyczącymi odbioru społecznego tak wrażliwych inwestycji. Nie zabrakło też szczegółowych i wnikliwych raportów z aktualnego stanu zaawansowania poszczególnych projektów budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ZTPOK).

Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, zaprezentowała aktualny stan prac Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej, gdzie są omawiane i przyjmowane wspólne stanowiska mające wpływ na przyszłość ekonomiczną zakładów wykorzystujących odpady jako źródło energii. W wielu biznesplanach obecnie realizowanych inwestycji ważną pozycję stanowią przychody z certyfikatów, będących konsekwencją uznawania w części energii z odpadów za odnawialne źródła energii (OZE).

dr inż. Tadeusz Pająk, opiekun naukowy Konferencji

? Jeśli spojrzeć z perspektywy na tę jubileuszową Konferencję, trzeba stwierdzić, że rocznica ta została uświetniona poprzez znakomitą liczbę uczestników, niespotykaną dotychczas liczbę zagranicznych wykładowców, bardzo szerokie, wręcz rekordowe prezentacje firm towarzyszących temu spotkaniu i przede wszystkim poprzez kolejny przełom na drodze realizacji projektów budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów, współfinansowanych z Funduszu Spójności. Jest nim uzyskanie przez projekty pozwoleń na budowę, a w przypadku przedsięwzięcia bydgosko-toruńskiego ? nawet uroczyste wbicie łopaty, rozpoczynające proces budowy, na który od tak wielu lat wyczekiwano.

 

W programie Konferencji znalazła się także interesująca sesja panelowa, w której wiodącym hasłem debaty była odpowiedź na pytanie o to, jakie doświadczenia z okresu finansowania 2007-2013 zostaną przekazane kolejnym projektom budowy ZTPOK-ów. Tematy poruszane w trakcie dyskusji dotyczyły oceny wyboru modelu finansowania (Fundusz Spójności czy może PPP?), doświadczeń, jakie zdobyto na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej, przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia i przeprowadzenia przetargów czy zdobycia pozwolenia na budowę. Zastanawiano się, czy nowy model gospodarki odpadami będzie wsparciem, czy raczej przeszkodą dla funkcjonowania spalarni. Zarówno beneficjenci, jak i wykonawcy tych projektów deklarowali, że zdążą z inwestycjami do końca 2015 r.

Wiele z tych doświadczeń można będzie przekazać licznym podmiotom, reprezentującym kolejne, w różnym stopniu zaawansowania projekty budowy ZTPOK-ów. Kilku z nich było uczestnikami Konferencji. Reprezentanci samorządów mogą liczyć w tym zakresie na wsparcie z unijnych środków w ramach nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 ? o czym mówiła Beata Kłopotek z Ministerstwa Środowiska. Instalacje termicznego przekształcania odpadów będą miały swoje miejsce w systemie gospodarki odpadami komunalnymi, ale bardziej rozumiane jako ?elektrociepłownie na odpady?. W nowej perspektywie finansowej powinny być budowane takie obiekty, które zapewnią efektywność energetyczną. Przede wszystkim będą one traktowane jako uzupełnienie systemu, który w pierwszej kolejności ma zapewnić osiągnięcie celów w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.

Efektywne źródło energii

Na Konferencji wielokrotnie zwracano uwagę, że ZTPOK-i mogą stać się istotnym i ? co ważne ? niezależnym paliwowo, efektywnym źródłem energii, w tym tej odnawialnej. Potencjał energetyczny OZE dla sześciu aktualnie budowanych spalarni odpowiada pracy jednego bloku o mocy ok. 25 MW, opalanego wyłącznie czystą biomasą.

Za rok, na kolejnej Konferencji, będzie można poznać dalsze postępy krajowych projektów spalarniowych. Jeśli postawią znaczący krok naprzód, będzie to ważny znak dla szeregu zaplanowanych inwestycji budowy ZTPOK-ów w ramach nowej perspektywy finansowej.

Tomasz Szymkowiak

Spalarnia odpadów niebezpiecznych

Uczestnicy Konferencji mieli okazję zapoznać się z procesem termicznego unieszkodliwiania innej niż komunalne grupy odpadów w instalacji termicznego przekształcania odpadów przemysłowych i niebezpiecznych SARPI w Dąbrowie Górniczej. W zakładzie tym od 2003 r. przekształcanych jest ponad 800 kategorii odpadów, w tym 377 niebezpiecznych. Spalanie odbywa się zarówno w piecu obrotowym, osiągającym temperaturę do 1250°C, jak i w komorze dopalania, wyposażonej w dodatkowe palniki. Oczyszczanie spalin następuje w elektrofiltrze i w filtrach workowych. Spaliny są też poddawane oczyszczaniu chemicznemu, a na końcu procesu trafiają do złoża z węglem aktywnym i katalizatora tlenkowego. Ciepło powstałe ze spalania odpadów wykorzystywane jest do produkcji energii elektrycznej.