Zgodnie z art. 2 pkt 11 Ustawy z 29 stycznia 2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (DzU z 2013 r. poz. 907 ? P.z.p.), wykonawcą jest osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.

Status wykonawcy związany jest zasadniczo z posiadaniem zdolności prawnej (osobowości prawnej), czyli zdolności bycia podmiotem praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego, a w konsekwencji stawania się uczestnikiem obrotu prawnego i wykonywania czynności prawnych: składania oświadczeń woli, nabywania praw i zaciągania zobowiązań.

Osobowość prawną i zdolność do czynności prawnych posiadają ? co do zasady ? osoby fizyczne oraz osoby prawne. Natomiast jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (tzw. ułomne osoby prawne) mogą być wykonawcą w postępowaniu publicznym tylko wówczas, gdy ustawa przyzna im zdolność prawną. Fakt ten wynika bezpośrednio z art. 331 Kodeksu cywilnego.

Realizacja zamówienia publicznego (odpłatnej umowy o zamówienie publiczne) jest ściśle powiązana ze świadczeniami udzielanymi przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą i odnosi się wprost do charakterystyki przedsiębiorcy jako wykonawcy zamówienia publicznego (uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z 11 kwietnia 2011 r., sygn. akt KIO/KD 28/11).

<...