To były zmiany intensywne, ale niewystarczające
Rok 2024 był rokiem, wobec którego niemal cała branża pokładała ogromne nadzieje. Ich przyczyna leży w stale niezrealizowanych, a kluczowych dla gospodarki odpadami w Polsce rozwiązaniach systemowych. Mowa tu o realnym wsparciu branży w uzupełnieniu luki inwestycyjnej, w tym przyspieszeniu procedur dla procesów inwestycyjnych i wdrożeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, a wszystko to odbywa się w otoczeniu miliardowych kar, które jako kraj wnosimy do budżetu UE z tytułu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi (plastic tax).
Najważniejsze zmiany w roku 2024
Rok 2024 nie był jednak rokiem legislacyjnej posuchy, gdyż do najważniejszych zmian nowelizujących ustawy należy zaliczyć:
1. Zmianę w gospodarce odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi (BiR) na mocy ustawy o odpadach i o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, której celem było zwiększenie poziomu recyklingu, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Najważniejsze zmiany to:
- Obowiązek selektywnej zbiórki: od 2025 roku wprowadzony zostanie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów BiR na co najmniej 6 frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady ...