Zgodnie z nowymi trendami, w trosce o środowisko, 1 września 1998 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu powołało do życia Miejski Ośrodek Edukacji Ekologicznej (MOEE). Swoim działaniem objął on przedszkola i szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie, specjalne, terapeutyczne i społeczne.

W szkołach podstawowych edukacją ekologiczną objęci zostali uczniowie klas IV, V i VI. W pierwszych dwóch latach odbywają się spotkania pt. „Sześć nawyków, czyli od słów do czynów”. Owych 6 nawyków to zagadnienia związane z wodą, energią elektryczną i gazową, z podróżowaniem, ekologicznymi zakupami oraz z odpadami.
Klasy VI poznają ponadto rodzaje odpadów komunalnych, ideę segregacji, recyklingu oraz rodzaje utylizacji odpadów. Do nich bowiem, w dużej mierze, skierowany jest coroczny konkurs dotyczący gromadzenia surowców wtórnych, aluminium i baterii. Wszelkie działania są omawiane i podsumowywane na piknikach ekologicznych.
Młodzież szkolna jest adresatem licznych konkursów, które zachęcają do wykorzystania surowców wtórnych. Imprezy plastyczne, fotograficzne czy literackie swoim tematem nawiązują do założeń programowych ośrodka. Dla uczniów organizowane są także seminaria i warsztaty dotyczące wykorzystania biogazu, oddziaływania tworzyw sztucznych na środowisko i człowieka, usuwania i wykorzystywania odpadów, czystości wód i ich uzdatniania, oczyszczania ścieków, znaczenia zieleni oraz niekonwencjonalnych źródeł energii. Wiedz...