Podmiot, który dokonuje transgranicznego przewozu odpadów bez stosownych decyzji administracyjnych może zostać obciążony karą pieniężną. Jednakże nie tylko na podstawie Ustawy z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, ale i Ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Takie kumulowanie odpowiedzialności prawnej budzi jednak wątpliwości. W pierwszej kolejności jednakże należy przeanalizować stan faktyczny i rozstrzygnięcia organów oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Lublina z 20 października 2011 r. (III SA/Lu 349/11) ? niepublikowane.

Przewóz części

Decyzją z marca 2011 r. główny inspektor transportu drogowego utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego inspektora transportu drogowego z września 2010 r. o nałożeniu na D. K. kary pieniężnej w wysokości 7000 zł za pewne naruszenia. Dotyczyły one wykonywania przewozu drogowego w okresie obowiązywania zakazów lub ograniczeń ruchu określonej kategorii pojazdów oraz przewozu drogowego (wwóz) odpadów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia.

Na drodze krajowej nr 3 2 lipca 2010 r. miała miejsce kontrola przeprowadzona przez inspektora transportu drogowego zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, składającego się z pojazdu oraz przyczepy marki. Zespołem pojazdów kierował S. J. Ustalono, że w dniu kontroli wykonywano przewóz drogowy używanych części samochodowych z Niemiec do Polski n...