Recykling szansą dla Europy
Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport pt. „Zysk, zatrudnienie i innowacje: rola recyklingu w zieloną gospodarkę", z którego wynika, że recykling oprócz dobrego wpływu na środowiska jest opłacalny dla gospodarki. Przychody z recyklingu są znaczne i z roku na rok szybko rosną. Pomiędzy 2004 r. a 2008 r. obroty w siedmiu głównych dziedzinach przetwarzania odpadów podwoiły się i osiągnęły 60 bln euro w UE. Po odczuwalnym w 2008 i 2009 r. kryzysie w branży oraz zmniejszonym zapotrzebowaniu na surowce wtórne i spadku ich cen nastąpiła poprawa. Ogólne zatrudnienie związane z recyklingiem odpadów w krajach europejskich w 2009 r. wzrosło o 45% w porównaniu do 2004 r. Recykling już spełnia istotną część popytu na niektóre zasoby, w szczególności papier, tekturę oraz żelazo i stal, a w branży telefonów komórkowych zauważalny jest wzrost. Ilość odpadów z metali szlachetnych w Europie wzrosła o 50% między 2000 i 2009 rokiem i jest to jedyna grupą surowców wtórnych, które zanotowały taki skok.
 
Stare lampki do lamusa
Tydzień po święcie Dziękczynienia jest to okres, w którym najwięcej Amerykanów decyduje się na przygotowanie świątecznych dekoracji świetlnych przed swoimi domami. Jednocześnie jest to dobry moment na zrobienie przeglądu, czy wszystkie światełka są sprawne. Stowarzyszenia Recycling Association of Minnesota oraz Redwood Program Recycling County, ogłosiły po raz kolejny akcję zbierania zużytych światełek choinkowych.
W związku z akcją, w stanie Minnesota, w nieco powyżej 400 miejscach można oddać stare i zużyte lampki choinkowe. W ub.r. zebrano 22,7 ton źródeł światła, a planuje się, że w tym sezonie zbierze się podwójną ilość. Mieszkańcy zachęcani są do wymieniania ozdób choinkowych z tradycyjnymi źródłami światła na żarówki LED.
Szacuje się, że 40 dniowa dekoracja na ok. dwumetrowej choince przed domem, z zapalonymi przez 12 godzin lampkami typu LED, pozwala zaoszczędzić 90% energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Obliczono, że w ciągu dwóch lat trwania programu tym sposobem zaoszczędzono 2,7 mln kWh. Przeliczono, że recykling 127 ton odpadów, który jest alternatywny do produkcji metali od podstaw, pozwala zaoszczędzić 200 tys. dolarów na energię.
 
Od kołyski, aż po grób…
Zakład recyklingu w Zwolle (w Holandii) specjalizuje się w sortowaniu i recyklingu zużytych protez, śrub, prętów, które są dostarczane z 375 krematoriów z 15 krajów. Wydaje się to przerażające, ale w rzeczywistości domy pogrzebowe i rodziny są uświadomione, że szczątki doczesne zmarłych nie są wyrzucane do śmieci.
Firma OrthoMetals odzyskuje rocznie 200 ton cennych metali, np. złomu tytanu, stali nieżelaznej, kobaltu czy chromu i sprzedaje je dalej dealerom złomu. Żadne z odzyskanych implantów nie są ponownie wykorzystane, obojętnie w jakim by były stanie. Przykładowo nowa proteza biodra wyceniana jest na ok. 2 tys. euro, a wartość złomu z tej protezy to koszt 3 euro.
Firma ta świadczy usługi dla szybko rozwijającej się branży. Miejsce pochówku staje się coraz droższe, dlatego zwiększa się ilość rodzin, która decyduje się na kremację. W konsekwencji powstaje coraz więcej tego rodzaju odpadów. Jedną z kluczowych zasad recyklingu firmy OrthoMetals jest przekazywanie znacznej części dochodów na cele charytatywne.
 
Filipiny wspierają recykling statków
Filipińskie ministerstwo ds. morskich (The Maritime Industry Authority, MARINA), będzie wspierać branżę recyklingu statków w nawiązaniu do przestrzegania międzynarodowych norm bezpieczeństwa i standardów ochrony środowiska wypracowanych Międzynarodową konwencją o bezpiecznym i ekologicznym recyklingu statków przyjętą przez Międzynarodową Organizację Morską w Hongkongu w 2009 r. (konwencją z Hong-Kongu).
Jeśli rząd wprowadzi program recyklingu statków pływających od ponad 31 lat, które uwzględnia filipińska ustawa R.A. 9295, co w konsekwencji będzie dotyczyć ok. 384 krajowych statków różnej wielkości. Filipiny muszą przygotować i wdrożyć krajowy plan działań w celu rozwiązania niektórych problemów prowadzących do ratyfikacji tej Konwencji. W związku z tym odbyły się trzydniowe warsztaty, w których uczestniczyli międzynarodowi eksperci. Filipiny poprosiły Dział Współpracy Technicznej z Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) o pomoc krajów członkowskich w ich przygotowaniach do ratyfikacji i wdrożenia konwencji z Hongkongu.
 
Deklaracje branży
W listopadzie, w Dubaju odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli z branży światowego przemysłu tworzyw sztucznych, na której opracowano globalny plan działań na 2012 r. w sprawie rozwiązania problemu odpadów w środowisku morskim. Określono ok. 100 projektów, które będą prowadzone w 32 krajach, będąc uzupełnieniem różnych działań na poziomie globalnym wspieranych przez wszystkich sygnatariuszy planu. Aby na bieżąco prezentować działania prowadzone przez światowy przemysł tworzyw sztucznych uruchomiono stronę internetową www.marinelittersolutions.org, która jest dostępna w języku angielskim.
„Deklarację w sprawie rozwiązania problemu zaśmiecenia środowiska morskiego” podpisały 54 organizacje przemysłu tworzyw sztucznych na świecie. Jedną z aktywności przemysłu, prowadzonych w ramach wspólnej deklaracji jest partnerstwo w programie GESAMP (The Joint Group of Experts on the Scientific Aspects of Marine Environmental Protection). GESAMP jest gremium doradczym przy ONZ w zakresie naukowych aspektów ochrony środowiska morskiego.
 
Zwiększona wydajność
Linię do recyklingu aluminium otworzył Novelis, producent wyrobów walcowych z aluminium recyklingu tego metalu. Wartość inwestycji wyniosła 14 mln euro i jest to drugi etap projektu rozbudowy zakładu Alunorf w Neuss, w Niemczech. W listopadzie 2011 r. uroczyście uruchomiono dwukomorowy piec do topienia i obróbki o wydajności 50 tys. ton złomu aluminiowego rocznie. Fabryka jest spółką joint venture z Novelis i Hydro Aluminium i jest to największy kompleks walcowania aluminium, który zatrudnia 2170 pracowników.
Inwestycja ta zwiększa możliwości przerobowe fabryki do 100 tys. ton rocznie. Nowy obiekt przyniesie korzyści dla środowiska, klientów, pracowników i gospodarki regionu. Odpady stanowią stałe źródło metalu, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. W perspektywie najbliższych lat, do 2020 r., firma planuje doprowadzić do zwiększenia udziału wsadu tego metalu do poziomu 80%.
 
Opony
Masowa produkcja opon i trudności w ich upłynnieniem po użyciu stanowi poważny problem ekologiczny na całym świecie w ostatnich latach. Europejski projekt EKOPAN obejmuje badania rozwiązujące kwestie opon przez ponowne ich wykorzystanie w produkcji zwykłych elementów konstrukcyjnych, takich jak ekrany akustyczne. Projekt ma trwać 24 miesiące, jest częściowo finansowany przez Unię Europejską i realizowany w ramach Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP). Uczestniczą w nim trzy firmy: dwie z Hiszpanii – Tecnalia oraz Norten Prefabricados de Hormigón oraz węgierska firma GEONARDO.
Użycie gumy w ekranach powoduje polepszenie pochłaniania dźwięku, a wybudowane konstrukcje w ten sposób są przyjazne dla środowiska i pośrednio przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Są one również lżejsze w porównaniu do zwykłego betonu stosowanego w ekranach akustycznych.

RPA bez BPA
The Cancer Association of South Africa (CANSA), Południowoafrykańskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwalczania Raka rozpoczęło akcję recyklingu i wycofywania z obiegu butelek dla dzieci zawierających BPA – bisfenol A. Rząd RPA wprowadził w życie prawo zakazujące import, dystrybucję i sprzedaż butelek z poliwęglanu zawierających bisfenol. Istnieje prawdopodobieństwo, że cząsteczki BPA migrują do organizmu i mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. Od 1 listopada 2011 r. Stowarzyszenie zbiera butelki, a pierwsze 6 tys. osób w zamian za przyniesioną starą butelkę, otrzymało nowy produkt bez BPA. Akcja ma zwrócić uwagę matek korzystających jeszcze z butelek zawierających ten związek chemiczny.
W Europie z kolei, zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej od marca 2011 r. produkcja butelek do karmienia dzieci, zawierających Bisfenol A (BPA) będzie zabroniona na terenie Unii Europejskiej. Natomiast od czerwca 2011 r. import i sprzedaż takich butelek będzie zakazana.
 
 
Na podstawie Associated Press i stron internetowych: allafrica.com, www.eea.europa.eu, cordis.europa.eu, www.basqueresearch.com, www.marina.gov.ph, www.plasticseurope.pl, www.recycleminnesota.org, www.recyclingportal.eu www.stopbpa.pl opracowała Renata Hille.