Tadeusz Kopta

Pojęcie zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju) zdefiniowano niedawno a jeszcze później zrównoważonego transportu lub inaczej zrównoważonego systemu transportowego. I choć definicje różnią się w sformułowaniach to jednak istota problemu jest taka sama.

Wychodząc z zasad ekorozwoju, tylko taki system transportowy jest wg Ala zrównoważony, który z pokolenia na pokolenie może w pełni funkcjonować przy przemieszczaniu osób i ładunków, bez zawłaszczania: materiałów, energii, środowiska należnych każdemu pokoleniu. Aby spełnić warunki powyższej definicji, komunikacja zbiorowa ma mieć dominująca rolę, szczególnie na dłuższych dystansach i w codziennych podróżach. W zachowaniach komunikacyjnych powinny zajść rewolucyjne zmiany i rola samochodu sprowadzałaby się głównie do realizacji rzadkich podróży lub podróży do miejsc rozproszonych. Ruch pieszy i rowerowy stałyby się podstawowymi środkami transportu do odbywania krótkich podróży.
Wg grupy roboczej OECD zrównoważony system transportowy to taki system, który nie zagraża zdrowiu społeczeństw i ekosystemom, a równocześnie zaspokaja potrzeby mobilności zużywając: odnawialne zasoby na poziomie ich odtwarzania i nieodnawialne zasoby na poziomie zastąpienia ich odnawialnymi substytutami.
Grupa ekspertów Komisji Europejskiej zaproponowała listę spraw do realizacji rozpoczynając od definicji zrównoważonego systemu transportowego. Wg tej definicji zrównoważony system transportowy to ...