Trudny do usunięcia i bardzo potrzebny cynk
W przypadku, kiedy dawka cynku w ściekach trafiających na oczyszczalnie przekracza graniczny poziom, może dochodzić do spadku wydajności procesów oczyszczania. Prowadzone aktualnie badania mają na celu poszukiwania metod taniego i skutecznego usuwania metali ciężkich ze ścieków.
Cynk jest metalem o dobrych właściwościach plastycznych, małej wytrzymałości na rozciąganie i niskiej temperaturze topnienia (418°C). Dzięki nim stosowany jest jako składnik stopów, do pokrywania galwanicznego metali. Stosuje się go na przeciwkorozyjne powłoki ochronne głównie blach i drutów, a w budownictwie, w postaci blach płaskich i falistych, na pokrycia dachów. Jest stosowany również do wytwarzania baterii elektrycznych, opakowań w postaci folii. Swoje wykorzystanie znajduje także w przemyśle poligraficznym. W zależności od sposobu wytwarzania, norma PN-EN 1179:2005 ujmuje następujące gatunki cynku: hutniczy, rafinowany, elektrolityczny i rektyfikowany.
Stopy cynku
Głównymi składnikami stopów cynku są: aluminium, miedź i (niekiedy) mangan. Większość stopów cynku może być stosowana do odlewania i do obróbki plastycznej. Stopy zawierające powyżej 5,4% aluminium są stopami wyłącznie odlewniczymi.
Stopy cynku z aluminium i ewentualnie innym...