Trzeba wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa
Przed polskim sektorem produkcji rolnej stanęła ogromna szansa na zwiększenie swojego udziału w procesie dekarbonizacji polskiej energetyki. Sytuacja geopolityczna sprzyja bowiem zmianom związanym z produkcją energii z OZE, w tym z wykorzystaniem biogazowni rolniczych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz wodoru niskoemisyjnego i odnawialnego.
Obecnie w Polsce działa 111 biogazowni rolniczych produkujących łącznie prawie 127 MW energii rocznie – to jednak kropla w morzu potrzeb. W 2021 r. sumaryczna energia wyprodukowana przez wszystkie źródła OZE wyniosła nieco ponad 30 TWh, a łączna moc zainstalowana wyniosła 17,4 GW. Dla porównania, w samych Niemczech biogazowni jest ok. 10 tys., z czego zdecydowana większość, bo ponad 7,5 tys., wykorzystuje do produkcji energii gnojowicę. Jednak rozwój technologii wodorowych w połączeniu z ideą ekonomii cyrkularnej może sprawić, że Polska wykorzysta moment dziejowy, zmieniając tak zwany miks energetyczny, w którym wodór oraz SMR-y (Small Modular Reactors – małe modułowe reaktory jądrowe) mogą okazać się kluczem do sukcesu.
Jednym z pierwszych kroków, jakie podjęto w kierunku wytwarzania wodoru z wykorzystaniem potencjału rolnictwa, jest porozumienie o utworzeniu pierwszej w Europie Rolniczej Doliny Wodorowej. Pod koniec ub.r. w gminie...