Trzy dni branżowych rozmów
XVI Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX, XI Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia oraz Ekotech i Pneumaticon, które zorganizowano pod koniec lutego br. w Kielcach, to nie tylko ponad 6500 zwiedzających i 200 wystawców prezentujących najnowocześniejszy sprzęt z zakresu m.in. odnawialnych źródeł energii, ekologii i pneumatyki. To także 25 branżowych szkoleń i konferencji, w których udział wzięło 1200 osób. W programie uwzględniono m.in. spotkania dotyczące energetyki odnawialnej, pomp ciepła, biogazowni, biomasy, fotowoltaiki, gospodarowania odpadami, gospodarki wodnej i wodno-ściekowej czy selektywnej zbiórki odpadów.
Wystawcy, którzy przyjechali na ENEX, mieli możliwość prezentacji maszyn oraz urządzeń energetycznych i elektroenergetycznych, najnowszych technologii systemowych, armatury sieciowej, kolektorów słonecznych, pieców opalanych drewnem, promienników ciepła, kotłowni opalanych biomasą oraz pojazdów na biopaliwo. Stoiska targowe, jak co roku, wypełniły urządzenia do produkcji energii z wykorzystaniem odnawialnych jej źródeł.
Targi urozmaicały liczne konferencje. Podczas jednej z nich, zorganizowanej 27 lutego przez Polską Izbę Biomasy (PIB), pt. „Energia z biomasy w praktyce 2013” zainteresowanie wzbudziła zaprezentowana przez dr. inż. Wiesława Dubasa nowa hybrydowa roślina energetyczna – igniskum. Walory domu niskoenergetycznego, w którym do ogrzewania wykorzystuje się biomasę, przedstawił Mariusz Kostrzewa (PIB). Sesję, podczas której prezentowano wybrane urządzenia grzewcze producentów krajowych i zagranicznych aktualnie dostępne na rynku, prowadził Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Podczas pozostałych konferencji można było zgłębić wiedzę na temat biogazowni rolniczych jako mikro- i małych źródeł energii, efektywnych technik mieszania w komorze fermentacyjnej, zasad doboru substratów do biogazowni rolniczej, możliwości zagospodarowania pofermentu, a także redukcji odorów w gospodarstwach rolnych z wykorzystaniem technologii biogazowej. Zainteresowani mogli również znaleźć odpowiedzi na pytania, jak zwiększyć przychody z produkcji zielonej energii oraz jak prawidłowo i skutecznie przeprowadzić proces projektowania elektrowni fotowoltaicznej.
Statuetkę w kategorii „Technologia Przyszłości”, ufundowaną przez przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, otrzymała firma PV Lab za kompleksową obsługę procesu inwestycyjnego w branży fotowoltaicznej. Instytut Tele- i Radiotechniczny za innowacyjny czujnik wodoru otrzymał w kategorii „Technologia Przyszłości” statuetkę ufundowaną przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Magdalena Lipiecka