W czerwcowym numerze „Przeglądu Komunalnego” ukazał się artykuł będący zapowiedzią cyklu o materiałach do budowy sieci kanalizacyjnych, który będzie pojawiał się w każdym kolejnym tegorocznym wydaniu dwumiesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”. Poniżej prezentujemy pierwszą część dotyczącą tworzyw sztucznych w sieciach kanalizacyjnych. W przyszłym numerze przedstawimy charakterystykę rur kanalizacyjnych z kamionki i betonu. (red.)
Warunkiem ochrony wód podziemnych oraz wszystkich naturalnych zbiorników wodnych, w tym hodowlanych i rekreacyjnych, jest przede wszystkim zorganizowanie i właściwe odprowadzenie ścieków wraz z ich oczyszczeniem.
Dotychczasowa tradycyjna budowa kanalizacji (rury i obiekty betonowe) ze względów konstrukcyjnych nie spełnia podstawowych wymagań. Ponadto tradycyjne metody budowy kanalizacji są materiało- i pracochłonne, zarówno w zakresie transportu, jak i urządzeń dźwigowych i robót montażowych.
Jedną z istotnych cech kanalizacji z rur z tworzyw sztucznych – uwzględniając w tym odpowiednie kształtki i inne obiekty związane z ich budową – jest możliwość uzyskania pełnej szczelności układu kanalizacyjnego. Uzyskanie powyższej właściwości zapewniają elastyczne złącza kielichowe z uszczelnieniem gumowym lub EPDM, bądź połączenia zgrzewne rur z PE, długości montażowe rur wynoszące 6 m, ograniczające ilości połączeń i znacznie upraszczające montaż, zastosowanie połączeń wo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?