Udział społeczeństwa w ochronie zieleni
Bardzo często w mediach społecznościowych i prasie czytamy wypowiedzi o inwestycjach, których realizacja wymaga usunięcia drzew z nią kolidujących. Niejednokrotnie wywołuje to protesty społeczne, pojawiają się głosy, że mieszkańcy nie wiedzieli o takich planach i dlatego protestują dopiero w momencie działań w terenie zmierzających do usunięcia zieleni. W związku z tym warto zastanowić się, w jaki sposób w postępowaniach administracyjnych społeczeństwo lub jego przedstawiciele mogą wypowiedzieć się co do celowości określonego sposobu zagospodarowania terenu.
Jest to o tyle istotne, że katalog tych postępowań jest bardzo szeroki – od zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów po tworzenie miejscowych planów zagospodarowania. Dlatego bardzo ważne jest przypomnienie, kiedy i w jakiej formie społeczeństwo może aktywnie uczestniczyć w ich wypracowywaniu.
Formy działania
W praktyce organy administracji w interesującym nas zakresie działają w formie indywidualnych aktów administracyjnych, takich jak np. decyzje, których rodzajem są także zezwolenia, oraz w formie aktów generalnych wydawanych na podstawie delegacji ustawowych. W tym pierwszym przypadku społeczeństwo ma możliwość wypowiedzenia w dwojaki sposób. Po pierwsze, jeżeli konkretne postępowanie ma zakończyć się wydaniem decyzji, to zgodnie z&nbs...