Udział społeczeństwa w opracowywaniu PZRP

 

Przed zatwierdzeniem Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym wymagane jest zapewnienie udziału społeczeństwa w procesie ich opracowywania. Podobnie jest w przypadku dokumentów stanowiących polityki, plany lub programy wyznaczające ramy dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko lub których realizacja może spowodować znaczące oddziaływanie na obszar Natura 2000.

 

Włączenie społeczeństwa w tworzenie Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) ma na celu przede wszystkim przyczynienie się do większej akceptacji dokumentu i przejrzystości podejmowania zawartych w nim decyzji.

 

Aspekt prawny

 

Proces konsultacji PZRP regulowany jest przepisami kształtującymi zasady udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska. Toteż rozpatrując udział społeczeństwa w kontekście minimalizowania ryzyka powodziowego w Polsce, należy kierować się regulacjami:

§        na poziomie europejskim: Dyrektywą z 23 października 2007 r. nr 2007/60/WE w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (dyrektywa powodziowa), Dyrektywą z 23 października 2000 r. nr 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającą ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz. Urz. UE L z 22 grudnia 2000 r., ramowa d...