Ujęcia źródeł wody
Jednym z najstarszych i najwcześniej wykorzystywanych sposobów korzystania z wody było pobieranie jej z samoczynnych, naturalnych i skoncentrowanych wypływów wody podziemnej na powierzchnię terenu, czyli źródeł. Znajomość rozmieszczenia i charakteru źródeł jest ważna dla poznania całokształtów stosunków wodnych badanego obszaru.
W ostatnich latach obserwuje się problemy z niskim poziomem wód gruntowych. Powodem tego są stosunkowo niewielkie opady atmosferyczne. W konsekwencji pojawia się narastający problem suszy hydrologicznej. Oprócz wód o zwierciadle stabilizującym się poniżej powierzchni terenu, człowiek zaczął korzystać z wód podziemnych wypływających na powierzchnię terenu w postaci różnego rodzaju źródeł. Pod pojęciem źródła należy rozumieć naturalny, samoczynny i skoncentrowany wypływ wody podziemnej na powierzchnię terenu. Źródłem nazywamy jedną z form naturalnego wypływu wód podziemnych na powierzchnię terenu. Specyfika umiejscowienia źródła w cyklu obiegu wody sprawia, że pełni ono funkcję swoistego łącznika między podziemnym i powierzchniowym ogniwem krążenia wody.
Możliwości ujęcia źródeł
Rozmieszczenie źródeł informuje o miejscu drenażu wód podziemnych. Zmienność ich wydajności natomiast wskazuje na wielkość zasobów wód podziemnych, przepuszczalność ...