Idea konkursu ?Warszawa w kwiatach i zieleni? sięga okresu przedwojennego. Według archiwów, w 1934 r. warszawski magistrat podjął inicjatywę popularyzacji ukwiecania balkonów, okien, ogródków przydomowych oraz budynków instytucji państwowych i kultury. Jak podaje Wacława M. Borkowska w swojej książce ?Warszawa w kwiatach?, ówczesny Związek Propagandy Turystycznej Magistratu wydał odezwę do mieszkańców stolicy: Niech okna i balkony Wasze zdobią kwiaty, tak jak się to widzi gdzieindziej (pisownia oryginalna). Niedługo potem ? 28 lutego 1935 r. ? z inicjatywy prezydenta m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego, zwołano w Ratuszu zebranie, podczas którego powołano Komitet Obywatelski dla zorganizowania w stolicy Święta Wiosny pod hasłem ?Warszawa w kwiatach i zieleni?. Akcja miała na celu polepszenie estetyki miasta, ale także pobudzenie wśród mieszkańców zamiłowania do hodowli roślin. Jak relacjonowano tego dnia w ?Gazecie Polskiej?: Zebranie zagaił prezydent miasta, który omówił znaczenie zieleni i kwiatów dla wyglądu miasta. Dekorowanie balkonów i okien kwiatami i zielenią ma tem większe znaczenie dla Warszawy, ponieważ stolica posiada wielką ilość kamienic bez żadnej wartości architektonicznej, których fasady są zaniedbane i szpecą miasto. Istnieją realne możliwości uczynienia z Warszawy miasta kwiatów i zieleni. W akcji tej jednak musi wziąć udział ogół obywateli stolicy. 
Inauguracja konkursu
Prezydent Stefan Starzyński doprowadził nie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?