Umowa dzierżawy gruntu na cele elektrowni fotowoltaicznej
Każdy inwestor zainteresowany budową i eksploatacją elektrowni fotowoltaicznej musi pozyskać odpowiednią lokalizację dla planowanej inwestycji.
Oznacza to konieczność uzyskania tytułu prawnego do gruntu o wymaganym dla celów elektrowni obszarze. Z prawnego punktu widzenia najlepiej jest, jeżeli inwestor to właściciel gruntu. Wówczas sposób korzystania z gruntu ograniczają jedynie przepisy prawa, w tym te dotyczące przeznaczenia gruntu oraz planowania przestrzennego. Jednak z wielu powodów inwestor może wybrać opcję skorzystania z cudzego gruntu na podstawie zawartej z właścicielem umowy.
Popularna dzierżawa
W praktyce najczęściej wybieraną opcję stanowi umowa dzierżawy. Przyczyną popularności dzierżawy jest fakt, że może ona być zawarta na 30 lat przy zachowaniu ograniczonych możliwości wypowiedzenia. Dla inwestora ważne jest to, aby po dokonaniu inwestycji nie był zmuszony do zmiany lokalizacji w wyniku wypowiedzenia umowy. Według prawa cywilnego, jeżeli strony ustalają czas obowiązywania umowy, to co do zasady umowa taka może być wcześniej rozwiązana jedynie w przypadkach określonych wyraźnie w samej umowie bądź w bezwzględnie obowiązujących przepisach prawa. Natomiast dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony. Oznacza to, że do takiej umowy dzierżawy znajduje zastosowanie przepis art. 704 Kode...