Uniwersalne projektowanie na placu zabaw
Niestety, zdarza się, że w miejscach, gdzie postanowiono wprowadzić udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, pojawia się mnóstwo błędów. Pora je dostrzec, naprawić, a najlepiej zawczasu ich uniknąć.
Od 2014 roku Fundacja Machina Fotografika zajmuje się organizacją konsultacji społecznych i wypracowywaniem rekomendacji dla gmin nadmorskich, aby osoby starsze, na wózkach, niewidome, niesłyszące, z niepełnosprawnością intelektualną, rodziny z dziećmi, chorzy... innymi słowy ? wszyscy ? mieli zapewniony nie tylko dostęp do urzędów czy placówek opieki zdrowotnej, ale też do miejsc rekreacyjnych. Wspólnie stworzyliśmy poradnik, który wyjaśnia, czym jest dostępne wejście na plażę, jak ułatwić poruszanie się po piasku, jak dostosować przebieralnie i toalety do potrzeb wszystkich osób. W publikacji znalazły się również takie pojęcia, jak dostępna strona internetowa, miejsca postojowe, przystanki, a nawet ławki. Wszystko to składa się bowiem na spójną całość, której każdy element powiązany jest z pozostałymi. Niestety, nawet na obszarach, na których zaczęto wprowadzać udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (np. na parkingach), pojawia się mnóstwo błędów, a pojęcie ?dostępny? jest stosowane bezpodstawnie.
Korzystając z okazji, postanowiliśmy stworzyć również definicję dostępnego placu zabaw, ponieważ ustawienie kilku urządzeń dedykowanych osobom na wózkach nie tylko nie rozwiązuje sprawy, ale w wielu przypadkach może wręcz ...