Drzewa w bezpośrednim otoczeniu człowieka zajmują miejsce szczególne. Oczekujemy od nich, by były w miarę duże, zdrowe, bezpieczne i „ładne”. Czy jest to możliwe przy braku jednoznacznych i przekonujących zasad uprawy i pielęgnacji?

Choć od dawna podejmowane są inicjatywny mające na celu poprawę sytuacji drzew miejskich, to nadal niedoskonała jest zarówno ich ochrona prawna, jak i ich uprawa oraz pielęgnacja. Obecnie szansę na korzystne zmiany dają inicjatywy podejmowane w krajach UE.

Pierwsze kroki
W latach 30. XX w. w niektórych krajach zaczęły wyodrębniać się grupy zawodowe zajmujące się uprawą i pielęgnacją drzew w miastach, osiedlach i przy domach. Wtedy też w USA powstał zawód arborysty. Przed i po II wojnie światowej w wielu krajach zawód ten pojmowany był jako tzw. chirurg drzew. W konsekwencji przeprowadzano drogie i szkodliwe dla drzewa zabiegi (w Polsce, niestety, stosowane do dzisiaj!). Powstawały organizacje zrzeszające arborystów oraz przemysł produkujący narzędzia potrzebne do uprawy drzew. Ponadto pojawiały się publikacje, podręczniki i przepisy branżowe, a także zaczęto organizować szkolenia. W Polsce została wydana jedna z pierwszych książek o leczeniu drzew.
Coraz wyraźniejsze różnice w poglądach o zakresie i sposobie uprawy drzew zarysowały się w latach 80. Stało się to głównie dzięki pracom A. Shigo z USA, dzięki którym zrozumiano szkodliwość wielu dotychczasowych zabiegów. Drzewa były źle pielęgnowane – uszkadzano je podczas niewłaściwego sadzenia, dokonywano nieprawidłowego cięcia, stosowano impregnaty, usuwano próchno oraz wiercono otwory w drewnie i zbyt radykalnie wzmacniano korony. Pierwszym zabiegiem, który został wreszcie całkowicie zaniechany, było wypełnianie próchniejących pni betonem, na czym cierpiały nie tylko drzewa, ale także inne organizmy z nimi związane. Po tym zabiegu pozostało jeszcze, niestety, kosztowne i szkodliwe dla drzewa „czyszczenie ubytków” wraz z „impregnowaniem” jego wnętrza.
Wraz z pojawieniem się ruchu samochodowego na zadrzewionych ulicach i drogach zaczęła rozwijać się arborystyka mająca na celu zapewnienie kierowcom bezpieczeństwa. Zajęto się problemem drzew chorych i osłabionych, które wymagają kontroli, diagnostyki oraz fachowej opieki (obecnie dzięki dokładnym metodom pomiarowym i szacunkowym można już określić podstawowe parametry statyki drzewa).

Standaryzacja usług
W 1997 r. powstała Europejska Rada ds. Drzew (European Arboricultural Council – EAC), której podstawowym celem jest sprawne i powszechne wprowadzanie we wszystkich krajach Unii Europejskiej racjonalnego, odpowiadającego aktualnemu stanowi wiedzy i zharmonizowanego sposobu uprawy oraz pielęgnacji drzew. Obecnie EAC staje się forum, na którym przedstawiciele organizacji arborystycznych z całej Europy spotykają się w celu określenia i ciągłej poprawy standardów pielęgnowania, promocji nowego zawodu oraz stymulowania badań i edukacji. Nadrzędnym celem Rady jest uzyskanie zdrowych i trwałych drzew i drzewostanów w miastach, parkach i ogrodach. Jest to niekwestionowana szansa dla organizacji i krajów, gdzie arborystyka jest jeszcze w powijakach lub w których zatrzymała się na etapie „chirurgii drzew”.
Polityczne zadanie EAC polega na wywieraniu wpływów i nacisków na instytucje, osobistości i polityków zarówno na szczeblu Unii, jak i poszczególnych krajów. Członkami European Arboricultural Council są przedstawiciele 15 krajów (ostatnio przystąpiły Rumunia i Chorwacja).
Niewątpliwym sukcesem EAC jest wprowadzenie w 13 krajach jednolitej certyfikacji European Tree Worker (ETW). Dzięki niej na poziomie wykonawczym narodził się jednolity zawód, którego angielska nazwa obowiązuje we wszystkich krajach. Od 2001 r. pod auspicjami i nadzorem EAC, wg jednolitego programu, przeszkolono w Europie 926 treeworkerów. Dyplomy te można uzyskać w dwóch kategoriach: „European Tree Worker – praca na linach” i „European Tree Worker – praca z podnośnika”. Obowiązujący system ciągłego doskonalenia i trzyletniej recertyfikacji ma gwarantować ustawiczną aktualizację stanu wiedzy i obowiązujących zasad. W 2004 r. na poziomie nadzoru uruchomiony został przez EAC program szkoleniowy European Tree Technican (ETT). W trakcie czterech dotychczasowych sesji certyfikacyjnych w Europei tytuł o tej samej nazwie uzyskały 22 osoby o wysokich kwalifikacjach. Do ich kompetencji zaliczane jest utrzymanie drzew i drzewostanów w stanie zdrowym, kontrola i diagnozowanie drzew, a także zapewnienie bezpieczeństwa dla życia i mienia człowieka oraz ruchu samochodowego. Do ich zadań należy również uwzględnienie wymogów ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz prowadzenie dialogu z pozostałymi branżami, związanymi zarówno z nadziemną, jak i z podziemną przestrzenią drzewa. Osoba legitymująca się tytułem European Tree Technican musi znać przepisy prawne mające związek z ochroną i uprawą drzew oraz posiadać umiejętności techniczne, organizacyjne i nadzorcze, które powinny znaleźć zastosowanie w administracji rządowej i samorządowej. Za dużą część drzewostanów odpowiedzialne są urzędy gmin i miast, urzędy wojewódzkiego konserwatora przyrody oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków, a tym samym są one największymi zleceniodawcami.
European Tree Technicans wydaje się być skutecznym sposobem poprawy stanu miejskich drzewostanów. Do jego bezpośrednich zadań powinno należeć sformułowanie zakresu i sposobu prowadzenia prac, zorganizowanie przetargu i zlecenia wszelkich prac związanych z utrzymaniem drzewostanów miejskich. Ponadto do obowiązków ETT należy wymuszenie na wykonawcach w ramach nadzoru inspektorskiego i odbioru jakościowego egzekwowania aktualnych zasad uprawy. Jest wiele do zrobienia, ale trzeba skądś wyjść, aby dokądś dojść.

prof. dr hab. inż. Marek Siewniak
Instytut Architektury Krajobrazu, Politechnika Krakowska