Grzegorz Banasiak

W okresie jesiennym na terenach zadrzewionych opadające liście znacznie utrudniają wykonywanie prac porządkowych. Największe nasilenie opadu liści przypada w Polsce od 15 września do 15 listopada. Duża objętość liści w odniesieniu do całorocznej ilości zanieczyszczeń sprawia, że w tym okresie zaleca się zorganizowanie odbioru opadłych liści od właścicieli nieruchomości oraz podmiotów zajmujących się oczyszczaniem w miejscach o dużej ilości drzew liściastych.


Ze względu na koszty, a także z powodu oszczędności miejsca na składowiskach zaleca się, aby zgromadzone liście były poddane kompostowaniu. W związku z tym nie należy ich gromadzić razem z innymi zmiotkami. Sposób gromadzenia liści ze względu na ich zdolność do przemieszczania się powinien być dostosowany do lokalnych uwarunkowań (sposobu odbioru).
Mogą to być worki z PE z oznaczeniem ZBIÓRKA LIŚCI, które będą odbierane małymi samochodami śmieciarkami lub samochodami skrzyniowymi albo zamykane pojemniki lub kontenery z siatki, które będą opróżniane przez samochody śmieciarki lub samochody kontenerowe – hakowe lub bramowe. Ze względu na małe wymiary do odbioru zgromadzonych w workach liści w obszarze zwartej zabudowy oraz z terenu parków bardzo dobrze sprawdzają się śmieciarki małogabarytowe.
W przypadku stosowania do zbioru liści urządzeń mechanicznych, np. zamiatarek samozbiernych, opróżnianie zbiorników tych urządzeń powinno odbywać się do pojemników lub konten...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?