Wzrost cen paliw konwencjonalnych oraz troska o ochronę środowiska naturalnego przyczyniły się do zintensyfikowania prac nad wykorzystaniem źródeł energii odnawialnych. Konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie zastosowania odnawialnych źródeł energii, w szczególności bezpiecznych dla środowiska naturalnego kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

Urządzenia do konwersji energii promieniowania słonecznego mają szansę stać się dominującymi również w Polsce, jeśli rozwojowi technologii tych źródeł energii towarzyszyć będzie spadek ich cen. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost ilości zainstalowanych ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie kształtował się na poziomie 30% rocznie, skutkiem czego jest czterokrotny przyrost ich rocznej produkcji w tym okresie. W 2003 r. wzrost ten wyniósł rekordowo 32,4%, dając roczną światową produkcję w ilości 744,08 MW, a w samej Europie przyrost o 43% skutkował roczną produkcją 193,35 MW1. Jest to obok energetyki wiatrowej najbardziej dynamicznie rozwijająca się technologia konwersji energii ze źródeł odnawialnych2.
Ten coraz większy wzrost zainteresowania ogniwami i modułami fotowoltaicznymi na świecie jest spowodowany głównie tym, że przetwarzają one promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną, i to bez zanieczyszczeń, hałasu oraz innych czynników wywołujących niekorzystne zmiany środowiska. Jednocześnie koszt systemów fotowoltaicznych sukcesywnie spada.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?