Przepompownie ścieków bytowych w układach technologicznych kanalizacji ciśnieniowej mogą mieć wiele rozwiązań. Istotna jest analiza budowy i pracy przepompowni, ułatwiająca wykonawcom i projektantom wybór. Istnieją na rynku przepompownie wykonane z betonu oraz z tworzyw sztucznych wyposażonych w pompy wirowe lub wyporowe.

Przepompownie przydomowe
Przepompownie przydomowe mogą obsługiwać do pięciu budynków i pracują w systemie kanalizacji ciśnieniowej. Są wykonywane z betonu lub tworzyw sztucznych (PE, PP, zbrojonego laminatu lub blachy zabezpieczanej przeciwerozyjnie). Są wyposażane w pompy z układem rozdrabniającym części stałe zawarte w ściekach oraz system sterowania pompami i monitorowania ich pracy.
Zbiorniki przepompowni przydomowych w większości przypadków są okrągłe i mają średnice od 0,4 do 1 m. Zbiorniki z tworzyw sztucznych (PP, PE) mają pełne zakresy średnic, a zbiorniki betonowe 0,8 m i 1 m. Mniejsze zakresy średnic (0,4-0,8 m) stosuje się do współpracy z pojedynczymi budynkami, a średnice 0,8-1 m również z grupami budynków. Jedną z możliwości jest przepompownia SYNCONTA, wykonana w układzie przejezdnym, z pokrywą betonową i żeliwnym włazem. Zwiększona średnica dna zbiornika umożliwia dociśnięcie jej gruntem w trakcie zasypywania i wyeliminowanie możliwości „wypływania” na powierzchnię. Jest to jedna z konstrukcji zbiorników z tworzyw sztucznych, inna to zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego (PP), mający kształt bec...