Usługi oparte na inteligentnym opomiarowaniu
Zgodnie z III pakietem energetycznym, do 2020 r. 80%, a do 2022 r. – 100% wszystkich gospodarstw domowych w Unii Europejskiej powinno mieć zainstalowane inteligentne systemy pomiarowe. Ich wprowadzenie uzależnione jest jednak od pozytywnego wyniku oceny oddziaływania inteligentnego pomiaru na redukcję zużycia energii.
Inwestycje w inteligentny pomiar zużycia energii winny generować korzyści dla użytkowników końcowych w całym kraju. Będzie to uzależnione od rozwoju technologii i utworzenia innowacyjnych usług energetycznych, które zmienią sposób użytkowania energii w całym społeczeństwie.
Potencjalne korzyści
Technologia inteligentnego pomiaru ma duży potencjał techniczny. W znacznym stopniu zależy on od tego, jak wykorzystywana jest ona przez użytkowników końcowych i jak wspierana przez władze danego kraju. Sama instalacja nowych liczników nie przynosi korzyści dla podmiotów innych niż operatorzy systemu dystrybucyjnego. Oznacza to, że trzeba podjąć znaczny wysiłek, aby rozwijać i promować nowe produkty oraz usługi, prowadzące do adaptacyjnego zużycia energii w zależności od jej aktualnych warunków wytwarzania, przesyłu i dystrybucji, a także zwiększać motywację do powszechnego oszczędzania energii.
Do rozwoju usług inteligentnego opomiarowania potrzebny jest aktywny udział przedstawicieli różnych dziedzin. Wszyscy powinni upa...