Stosowanie zapisów prawa UE, wynikających z prowadzonej polityki w zakresie ochrony środowiska stanowi ogromne wyzwanie dla energetyki węglowej, a obciążenie kosztami emisji gazów cieplarnianych znajdzie odzwierciedlenie w cenach energii elektrycznej. Co zatem robić, by redukować emisję CO2 w energetyce?
Zastosowanie nowych technologii, zapewniających uzyskanie sprawności bloku węglowego na poziomie 45% odpowiada emisji 743 g CO2/kWh, podczas gdy pracujące bloki o sprawności 38% charakteryzują się emisją CO2 na poziomie 881 g/kWh. Analogicznie, wzrost sprawności bloku do 50% zapewni 40-procentowy spadek emisyjności w przeliczeniu na kWh w porównaniu do średniej światowej sprawności bloków energetycznych, szacowanej na 30% i emisji 1116 gCO2/kWh1. Niestety, uzyskanie sprawności 50% wymaga nowych rozwiązań technologicznych, a te aktualnie ograniczają rozwiązania materiałowe. Sytuacja ta stanowi ogromne wyzwanie dla nauki, ponieważ tylko współpraca nauki i przemysłu pozwoli na wypracowanie rozwiązań dla krajowej gospodarki, zapewniąc jej konkurencyjność na rynku światowym.
 
Status „Capture Ready”
Pokonanie bariery sprawności bloku węglowego na poziomie 50% ogranicza możliwości redukcji emisji CO2 z energetyki i nie pozwala osiągnąć pożądanej emisyjności bloków gazow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?