Podstawowym zadaniem planowania przestrzennego w skali lokalnej jest określanie przeznaczenia terenów wraz z definiowaniem zasad i warunków ich zabudowy lub zagospodarowania. Szczególnie istotne znaczenie w tym nieustannym procesie kreowania wizji struktury urbanistycznej miasta posiada wyznaczanie stref i miejsc lokalizacji działalności gospodarczej.
Od aktywności inwestorów na miejscowym rynku oraz możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorczości zależy bowiem w znacznym stopniu wysokość dochodów mieszkańców, a w rezultacie ogólny poziom życia społeczeństwa.
Z pobudzaniem aktywności ekonomicznej w bezpośredni sposób wiąże się projektowanie układów komunikacyjnych oraz sieci i urządzeń infrastruktury technicznej. Dobra dostępność przestrzenna, a tym bardziej pełne zaplecze techniczne decydują o przewadze konkurencyjnej i zarazem wyższej atrakcyjności jednych nieruchomości w stosunku do innych, nieposiadających takich walorów. W efekcie następuje zwiększone zainteresowanie podejmowaniem terenochłonnych inicjatyw biznesowych, które z kolei stymulują zapotrzebowanie na pracowników o różnorodnych kwalifikacjach. Bezrobocie systematycznie maleje, a specjalistyczne kadry uzupełniane są poprzez migracje zewnętrzne. Tym samym wyraźnie odczuwa się wzrost popytu na apartamenty oraz działki przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne.
Próbując sp...