Aneta Suchoń

Zgodnie z ustawą z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (zwaną dalej „ustawą”), w odniesieniu do zamówień publicznych, których wartość szacunkowa nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 tys. euro, zamawiający może skorzystać z ustawowych uproszczeń.


Poza procedurą przetargu nieograniczonego i ograniczonego do zamówień tych można zawsze zastosować negocjacje z ogłoszeniem (art. 55 ust. 1 pkt 5 ustawy). Ponadto dopuszczalna jest także procedura aukcji elektronicznej oraz zapytania o cenę. Nie jest wymagana zgoda prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na zastosowanie zamówienia z wolnej ręki (art. 67 ust. 2 ustawy) i negocjacji bez ogłoszenia (62 ust. 2 ustawy). Jednakże, aby zamawiający mógł wykorzystać wymienione tryby, muszą zostać spełnione ustawowe przesłanki.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia
Zamawiający obowiązany jest do sporządzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia także w tych zamówieniach, których wartość nie przekracza 60 tys. euro. Zgodnie jednak z art. 36 ust. 2 ustawy, nie musi ona zawierać wszystkich elementów, jakie są wymagane w procedurach o wartości przekraczającej tę kwotę.
Jeżeli chodzi o wadium, to decyzja o jego wniesieniu należy do zamawiającego. Może on odstąpić od wymogu wniesienia wadium (art. 45 ust. 1 ustawy), ale może także żądać jego wniesienia (art. 45 ust. 2 ustawy). W tym miejscu warto dodać, że jeżeli zamawiający zdecyduje s...