Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Gliwicach jest mechaniczno-biologiczną oczyszczalnią z chemicznym wspomaganiem usuwania fosforu, beztlenową stabilizacją osadu oraz odzyskiem biogazu dla celów energetycznych i cieplnych. Oddana została do eksploatacji w czerwcu 2002 r.

Reaktor biologiczny zimą przed podaniem koagulantu PAX
Fot. Archiwum PWiK w Gliwicach.

Może przyjąć 51 tys. m3/d ścieków i oczyścić je do wartości zgodnych z ustawodawstwem polskim i dyrektywą 91/271/EWG.
Obecnie oczyszcza ok. 30 tys. m3/d ścieków (z tego 17% stanowią ścieki przemysłowe). Ich skład zmienia się nie tylko w ciągu doby, ale również w ciągu tygodnia. Zmienność ta oraz symultaniczność nitryfikacji i denitryfikacji w jednym reaktorze o przepływie karuzelowym powodują, że w osadzie czynnym rozwijają się bakterie nitkowate. Przez większą część roku pozostają one w równowadze (ich liczebność nie przekracza 2,5 w skali 0-5, a wartość indeksu osadu utrzymuje się w granicach 150-170 cm3/g). Jednak obecność tych bakterii powoduje, że osad jest wrażliwy na zakłócenia technologiczne.
Stało się tak krótko po oddaniu oczyszczalni do eksploatacji, kiedy w odstępie kilku tygodni wystąpiły awarie zagęszczarki i prasy, spowodowane ich wadami fabrycznymi. Z powodu konieczności sprowadzenia nowych części z zagranicy...