Nowe przepisy wprowadzają – przed wydaniem zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów – obowiązek oględzin zadrzewień pod kątem występowania w nich gatunków chronionych. W praktyce rozwiązanie to może być źródłem wielu problemów.

Z dniem 20 lipca weszła w życie Ustawa z 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU nr 119, poz. 804 – zwana dalej ustawą zmieniającą). Dokonano m.in. nowelizacji postanowień Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) Zmiany te objęły swoim zakresem, zgodnie z postanowieniami art. 5 ustawy, także postanowienia art. 83 ustawy o ochronie przyrody, do którego dodano ust. 2c, stanowiący, że: „Organ właściwy do wydania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w obrębie zadrzewień gatunków chronionych .”
 
Wyjaśnienie pojęć
 
Należy zwrócić uwagę na to, że przepis ten nie dotyczy gatunków chronionych drzew lub krzewów, tylko tych składników środowiska przyrodniczego objętych ochroną gatunkową, dla których drzewa i krzewy są siedliskiem. W przytoczonym przepisie m&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?