W trakcie poprzednich zim bardzo dużym problemem społecznym były ogromne ilości śniegu usuwanego z terenów zabudowanych oraz brak jasności, w jaki sposób powinien być on traktowany z punktu widzenia prawa. Dlatego też, pragnąc uniknąć takich problemów w przyszłości, należy się nad tą kwestią pochylić.

Na terenach zabudowanych śnieg zasadniczo stwarza problemy natury prawnej w momencie, gdy zostanie usunięty z miejsc, w których stwarza zagrożenia. Dlatego też w dalszej części rozważania będą ograniczały się do tej kategorii śniegu. Z punktu widzenia fizyki jest to jedynie jedna z form stałych występowania w środowisku wody. Niestety, fakt ten skutkuje tym, że w świetle obowiązujących przepisów prawa nie ma jasności, czy jest to odpad (a jeżeli tak, to jaki?), czy też wody roztopowe, które powinny być traktowane jak ścieki.
 
Jak traktować śnieg?
W zależności od tego, do której z tych grup zakwalifikowalibyśmy śnieg, odmienne będą do niego rozwiązania prawne. W pierwszym przypadku będą to postanowienia Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2010 r. nr 185, poz. 1243, z późn. zm.), w drugim natomiast – Ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU z 2005 r. nr 239, poz. 2029, z późn. zm.). W przypadku śniegu rozwiązania bezpośrednio do niego się odnoszące znajdują się jednak w art. 3 ust. 2 pkt 3 (po zmianach, które wejdą w życie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?