Prawo powinno być tak skonstruowane, żeby efekty jego stosowania przyczyniały się do poprawy naszego życia, uniknięcia bezpośrednich zagrożeń czy pozytywnego uregulowania kwestii społecznych. Najważniejszą rolą, jaką mają do odegrania przydomowe oczyszczalnie, to faktyczne oczyszczanie ścieków, przed ich odprowadzeniem do ziemi. Dlatego celem uregulowań prawnych dotyczących tego typu obiektów powinno być doprowadzenie właśnie do tego stanu.

 
Aby oczyszczalnia działała prawidłowo, należy stosować się do kilku prostych zasad jej wykonania i eksploatacji. Są to prawidłowy dobór instalacji, uwzględniający liczbę mieszkańców i ilość zużywanej przez nich wody, właściwa lokalizacja oczyszczalni, mająca na względzie warunki gruntowo-wodne, w tym odległość co najmniej 1,5 m1 pomiędzy drenażem (lub dnem innego typu oczyszczalni) a poziomem wód gruntowych, oraz optymalna eksploatacja i stały nadzór nad działaniem oczyszczalni.

Co w takim razie nakazuje prawo w zakresie wykonywania i eksploatacji przydomowych oczyszczalni? Mamy dwa formalne kroki, niezbędne do legalnego wykonania indywidualnych systemów oczyszczania ścieków. Po pierwsze, należy uzyskać pozwolenie na budowę – jeśli budujemy dom z oczyszczalnią jako formą odprowadzania ścieków – lub dokonać zgłoszenia budowy, jeśli wykonujemy oczyszczalnię przy wybudowanym ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?