Zużyta elektronika komputerowa jest odpadem, który może i powinien podlegać takim samym zabiegom mającym na celu eliminację zagrożenia i ewentualne powtórne wykorzystanie, jak inne odpady. Ten sposób postępowania jest wymogiem, nie tyle mody, ale przede wszystkim konieczności. Niebezpieczeństwa dla środowiska i człowieka powodowane przez wycofany z użytkowania sprzęt komputerowy zostały przedstawione w ubiegłym miesiącu na łamach naszego miesięcznika. Zagrożenia te dotyczą przede wszystkim metali ciężkich wchodzących w skład elementów tworzących sprzęt komputerowy.

Jaki jest więc los odpadu, którym jest sprzęt komputerowy? Do niedawna „normalnym” sposobem postępowania było wysłanie starego komputera wraz z urządzeniami peryferyjnymi na wysypisko. Sposób ten, jak w przypadku większości odpadów, wydawał się oczywisty, gdyż poza niewielką częścią zawierającą śladowe ilości metali szlachetnych, całość była praktycznie bezwartościowa. Regulacje prawne oraz wzrost świadomości dotyczącej zawartości szkodliwych substancji w wycofanej z eksploatacji elektronice może być czynnikiem ograniczającym jej składowanie na wysypisku.


Fot. R. Drzażdżyńska.

Demontaż

Zużyty sprzęt komputerowy jest niejednorodny pod względem su...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?