Piroliza to proces degradacji cząsteczki w dostatecznie wysokiej temperaturze w środowisku beztlenowym1. Tak jak koksowanie, od dawna stanowi jeden z najważniejszych sposobów przetwórstwa materii. Dlatego też naturalny wydaje się fakt, iż pojawiły się koncepcje zastosowania tego znanego i opanowanego w skali przemysłowej procesu do utylizacji odpadów, np. odpadów gumowych2.

Piroliza zużytych opon samochodowych cieszyła się zainteresowaniem już w latach 70. XX wieku w USA i w Japonii. W tym samym czasie w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) uruchomiono pilotową instalację pirolizy całych opon3. Jednym z wielu powodów rosnącego zainteresowania pirolizą odpadów jest możliwość stosunkowo łatwego optymalizowania parametrów procesu, np. temperatury końcowej, szybkość przyrostu temperatury, czasu przebywania czy ciśnienia w celu uzyskania maksymalnej wydajności produktów, tj. karbonizatu, frakcji ciekłej czy gazowej, w zależności od celu przeróbki2.


Rys. 1. Schemat instalacji do pirolizy odpadów gumowych w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu

W IChPW dokonano testów pirolizy granulatu gumowego z zużytych opon samochodowych w temperaturach 400, 500 i 600°C w środowisku azotu. Do tego celu wykorzystano stanowisko doświadczalne składające się z pieca elektrycznego, stalo...