Paweł Bućko

Średnie i duże systemy ciepłownicze w Polsce są w większości zasilane z ciepłowni wykorzystujących węgiel jako paliwo podstawowe. Często dzięki prawidłowej eksploatacji i prowadzonej polityce remontowej oraz modernizacjom, stan techniczny ciepłowni jest dobry, mimo przestarzałej technologii. Wielu dostawców utrzymuje stosunkowo niską cenę ciepła dla odbiorców dzięki eksploatacji tych, w dużej części zamortyzowanych, obiektów, zużywających tanie paliwo. W systemach ciepłowniczych obserwuje się jednocześnie spadek zapotrzebowania na moc, spowodowany wdrażaniem przez odbiorców działań racjonalizujących użytkowanie ciepła.


Oba problemy powodują, że nie występują naciski ze strony odbiorców na wytwórców w kierunku modernizacji źródeł, a często potrzeba ograniczenia wzrostu cen ciepła przy braku przyrostu zapotrzebowania, hamuje zakres możliwych do przeprowadzenia działań modernizacyjnych.

Gaz ziemny w ciepłowniach komunalnych

Spalanie węgla w kotłach ciepłowniczych jest procesem uciążliwym dla środowiska naturalnego. Głównym zagrożeniem jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Problemem jest także utylizacja odpadów stałych ze spalania węgla (żużli i popiołów). Emisję zanieczyszczeń udało się w dużej części ograniczyć dzięki centralizacji wytwarzania (likwidacji lokalnych ciepłowni węglowych), modernizacjom technologicznym, właściwej eksploatacji kotłów, poprawie jakości paliwa. Pozostaje jednak znaczny margi...